Białystok: USK odwołuje planowe zabiegi, czeka na rozliczenia z NFZ

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2017 08:40

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku operacje planowe są przesuwane, na wizytę u niektórych specjalistów trzeba czekać długie miesiące. NFZ twierdzi, że kupuje tyle świadczeń, na ile oddział w danym województwie stać.

Białystok: USK odwołuje planowe zabiegi, czeka na rozliczenia z NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wyjaśnia Katarzyna Malinowska, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku,  szpital ma przejściowe kłopoty z zapewnieniem kadry anestezjologicznej. Ma to związek z urlopami wypoczynkowymi, zwolnieniami lekarskimi, a także incydentalnymi decyzjami o zmianie miejsca pracy. Dlatego ogłoszone zostały konkursy na obsługę szpitala w zakresie świadczeń anestezjologicznych.

Brak kadry nie jest jednak jedynym problemem największego szpitala w województwie podlaskim. Dyrekcja USK w Białymstoku w ostatnich tygodniach podjęła decyzję o ograniczeniu tzw. nadwykonań.

W poszczególnych jednostkach szpitala powstały już nadwykonania, za które NFZ dotąd nie zapłacił. Obecnie trwają rozmowy z Funduszem na temat zasad rozliczeń.

Jak tłumaczy rzeczniczka szpitala, do czasu ustalenia tych płatności, szpital nie będzie wykonywać więcej świadczeń, niż zostało to określone w kontrakcie.

Rozliczenie świadczeń ponadlimitowych z NFZ i rozpisanie nowych konkursów na świadczenia anestezjologiczne zbiegło się w tym samym czasie. W związku z tym zdarza się, że operacje planowe są przesuwane i dotyczy to wszystkich klinik w szpitalu.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze