Białystok: NFZ skontroluje szpital dziecięcy

Autor: SAB, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2012 12:56

Nie ustaje zamieszanie wokół rehabilitacji dziecięcej w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku. Poradnia nie ma kontraktu i pacjentów przyjmuje odpłatnie, a NFZ zaleca ich odsyłanie do ośrodka dziennego. Ponieważ lecznica tego nie robi, rodzice skarżą się Funduszowi.

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ planuje przeprowadzenie kontroli realizacji umowy przez Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku w zakresie prowadzenia ośrodka dla dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego.

- Powodem jest skarga, jaką otrzymaliśmy od rodzica dziecka, któremu UDSK odmówił przyjęcia do ośrodka argumentując, że przyjmuje tylko najmłodsze dzieci oraz małych pacjentów upośledzonych umysłowo. Jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami - wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Adam Dębski, rzecznik prasowy Podlaskiego OW NFZ.

W odpowiedzi na zarzuty NFZ prof. Wojciech Kułak, kierownik Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UDSK wyjaśnia, że ośrodek "Dać Szansę" działający w ramach szpitala rehabilitował od lat dzieci z upośledzeniem umysłowym. Natomiast Klinika Rehabilitacji Dziecięcej w tejże lecznicy rehabilituje małych pacjentów z zaburzeniami ruchowymi.

- I tak było do momentu, w którym okazało się, że nasza poradnia rehabilitacyjna została bez kontraktu, natomiast ośrodek ''Dać szansę'' kontrakt podpisał - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Wojciech Kułak.

Kierownik kliniki podkreśla, że ośrodek "Dać Szansę" otrzymał odrębny kontrakt i umowę na innego rodzaju świadczenia rehabilitacyjne niż jego oddział. 

- To ważne, bo według Funduszu obie placówki prowadzą rehabilitację. NFZ odsyła jednak pacjentów z zaburzeniami ruchowym do ośrodka "Dać Szansę", który nie jest wyposażony w odpowiedni sprzęt, ponieważ zajmuje się dziećmi upośledzonymi umysłowo - zaznacza profesor.

- Najgorsze jest to, że - w opinii Funduszu - naciągamy pacjentów pobierając opłaty za usługi. Dyrektor lecznicy wystąpił do Funduszu z pytaniem, jak tę sytuację rozwiązać. Na razie czekamy, liczymy, że poradnia rehabilitacyjna podpisze jednak kontrakt z NFZ -  mówi prof. Wojciech Kułak.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum