Białystok. Dodatkowe 24 mln zł dla podlaskich szpitali. Ryczałty w górę

Autor: PAP • Źródło: PAP20 września 2021 15:26

Dodatkowe 24 mln zł to kwota, jaką w ramach zwiększonych ryczałtów dostaną 22 podlaskie szpitale za drugie półrocze 2021 r. Pierwsza transza zostanie wypłacona już w październiku.

24 mln zł dostaną 22 placówki w woj. podlaskim. Fot. A. Aleksandravicius / Shutterstock.com
  • 24 mln zł dodatkowych pieniędzy w ramach zwiększonych ryczałtów dostaną za drugie półrocze 2021 r. podlaskie szpitale - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku
  • Pierwsza część środków na być wypłacona w październiku
  • Kwota w skali kraju - jak wcześniej informował minister zdrowia Adam Niedzielski - to 730 mln zł

Zniesienie limitów w AOS

Dyrektor podlaskiego NFZ Maciej Olesiński wyjaśnił, że wzrost środków na ryczałty dla szpitali w skali kraju wynosi 7,4 proc. (za półrocze). Dodał, że oprócz zwiększenia kwot ryczałtów, zniesione są również limity przyjęć pacjentów w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, co też oznacza pieniądze dla szpitali.

- Już teraz analizy podlaskiego NFZ wykazują, że biorąc pod uwagę miesiące lipiec, sierpień 2021 r., będziemy rozliczać i zapłacimy za ok. 3 tys. porad ambulatoryjnych więcej niż w roku ubiegłym, czy w 2019 - mówił Olesiński.

Szpital wojewódzki w Białymstoku (podlegający samorządowi województwa podlaskiego) za drugie półroczne 2021 r. ma dostać ok. 3 mln zł z tytułu zwiększonego ryczałtu. Olesiński zaznaczył, że dotychczas ryczałt dla tego szpitala wynosił 39 mln zł.

Dodał, że w szpitalu wojewódzkim systematycznie są także kontraktowane nowe świadczenia, tak było także w pandemii, gdy przybył kontrakt np. na chirurgię szczękowo-twarzową czy hepatologię.

Mniej pacjentów w szpitalu wojewódzkim to efekt pandemii

Dyrektor szpitala wojewódzkiego dr Cezary Nowosielski wskazał, że za sprawą pandemii do szpitala trafiło mniej pacjentów, bo bali się przychodzić do szpitala, były też ograniczenia epidemiczne. Podał, że rocznie szpital przyjmował w poradniach ok. 100 tys. pacjentów, obecnie nie udało się jednak wrócić do tego poziomu.

Dodał, że zniesienie limitów w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej miało miejsce latem, gdzie również jest ograniczony dostęp do lekarzy ze względu np. na sezon urlopowy medyków, ale teraz pacjenci będą mogli korzystać z opieki.

Olesiński zaznaczył, że za 2020 r. NFZ zapłacił szpitalowi wojewódzkiemu w Białymstoku całą kwotę za nadwykonania - ok. 15,5 mln zł. - W tym roku, idąc za ciosem, zwiększyliśmy wartość umów za pierwsze półrocze o przeszło 6 mln zł tak, by szpital miał zapłacone za wszystkie rzeczywiście wykonane świadczenia - dodał.

Ile dostaną inne podlaskie szpitale?

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podał, że za drugie półrocze 2021 r. szpital wojewódzki w Łomży otrzyma ze zwiększonego ryczałtu 1,9 mln zł, a szpital wojewódzki w Suwałkach - 1,7 mln zł.

Dyrektor podlaskiego NFZ pytany o kwoty dla innych szpitali podał, że np. szpital w Siemiatyczach otrzyma 600 tys. zł w skali pół roku, a rocznie będzie to 1,2 mln zł. Kwot dla innych placówek nie podał. Olesiński wskazał, że gdy np. szpital ma 50 mln zł ryczałtu, dostanie dodatkowo 4 mln zł. Poinformował, że pierwszą transzę środków ze zwiększonego ryczałtu szpitale mają dostać w październiku z wyrównaniem od 1 lipca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum