Białogard: wojewoda nieugięty w sprawie dotacji dla szpitala

Autor: Gazeta.pl, Głos Koszaliński/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2009 12:37

Spotkanie związkowców z wojewodą zachodniopomorskim zakończyło się fiaskiem. Związkowcy liczyli, że przekonają wojewodę do przekazania na rozbudowę Szpitala Powiatowego w Białogardzie 30 mln złotych.

Białogard: wojewoda nieugięty w sprawie dotacji dla szpitala
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) może przekazać 30 mln złotych szpitalowi w ramach tzw. kontraktu wojewódzkiego, ale wojewoda zachodniopomorski musi podpisać umowę z władzami powiatu, które są właścicielem szpitala. Wojewoda Marcin Zydorowicz odmówił tłumacząc, że szpital przez 14 lat otrzymał 118 mln zł na inwestycje i była to wystarczająca kwota na jej dokończenie.

Związkowcy ze Szpitala Powiatowego w Białogardzie i Solidarności regionu Pobrzeże spotkali się z wojewodą Marcinem Zydorowiczem, o co zabiegali od dawna. Mieli nadzieję, że zdołają przekonać wojewodę do przekazania szpitalowi 30 mln zł, które miały pójść m.in. na budowę bloku operacyjnego.

Marcin Zydorowicz uważa jednak, że 118 mln złotych dotychczasowego dofinansowania poszczególnych inwestycji to wystarczająco wysoka kwota. Twierdzi przy tym, że szpital może ubiegać się o rozmaite dotacje np. z Regionalnego Programu Operacyjnego. Inne powiaty tak robią i restrukturyzują swoje szpitale.

W Białogardzie przez 14 lat powstawało centrum rehabilitacji, które jest częścią szpitala. Uroczyste otwarte zostało w maju. Ale ze 145 łóżek 80 stoi pustych, bo podpisany kontrakt z NFZ jest za niski. Władze powiatu więc chcą do tego budynku przenieść stary szpital, który z kolei wymaga remontu. Aby to zrobić, muszą wcześniej wybudować blok operacyjny. Stary się sypie i nie spełnia wymogów, jakie za kilka lat mają obowiązywać.

Wojewoda twierdzi, że zabiega o to, by pieniądze zostały w Zachodniopomorskiem. Chciałby je dać szpitalowi w Zdrojach na utworzenie centrum zdrowia matki i dziecka. Ale nie wie, czy będzie to możliwe. Powiedział też związkowcom, że nie jest jego intencją przekreślanie planów rozwoju szpitala w Białogardzie. Obiecał, że jeszcze raz przyjrzy się sytuacji.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego informuje, że wojewoda miał prawo odmówić szpitalowi podpisania umowy. MRR jest w trakcie analizy sytuacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze