Białogard: szpital poprowadzi prywatny operator

Autor: Głos Koszaliński/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2016 21:58

Od stycznia szpital w Białogardzie jest prowadzony przez prywatnego operatora - spółkę Centrum Dializa. Jak zaznacza starostwo, dzierżawa była jedynym możliwym rozwiązaniem. Szpital ma 15 mln zł długu.

Białogard: szpital poprowadzi prywatny operator
Szpital ma 15 mln zł długu. Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

Operator przejął szpital zobowiązując się w zamian do płacenia powiatowi czynszu dzierżawnego. W ten sposób ma zostać spłacone zadłużenie szpitala.

Jednym z elementów planu naprawczego wprowadzanego przez operatora są zwolnienia. Jak wyjaśnia Głosowi Koszalińskiemu rzecznik spółki Centrum Dializa, Witold Jajszczok, dotyczyły one głównie personelu administracyjnego i pomocniczego. - To społecznie trudny temat - przyznaje rzecznik.

Dodaje, że spółka przejęła szpital zadłużony na 20 milionów złotych. - Przejęliśmy szpital z planem restrukturyzacji, opracowanym jeszcze w zeszłym roku i działamy zgodnie z jego założeniami - mówi.

Jak podaje gazeta, w szpitalu powiatowym w chwili jego przejęcia pracowało 407 osób.

Rzecznik spółki podkreśla, że firma wcześniej przejęła cztery szpitale w tragicznej sytuacji finansowej w innych częściach kraju. Dziś każdy z nich przynosi zyski i daje dochód samorządom, które je wydzierżawiły. Jednym z nich jest lecznica w Łasku, wymieniana często jako przykład udanego przekazania przez samorząd zadłużonego szpitala w dzierżawę.

Piotr Pakuszto, wicestarosta białogardzki, nie ma wątpliwości, że dzierżawa szpitala była jedynym możliwym rozwiązaniem dla szpitala - Alternatywą było ogłoszenie niewypłacalności - mówi.

Wszyscy potencjalni partnerzy odrzucali w negocjacjach możliwość utrzymania zatrudnienia. Ostatecznie po długich negocjacjach z Centrum Dializ samorząd uzyskał dla zwalnianych pracowników prawo do 3-miesięcznego wypowiedzenia i odpraw wynikających z przepisów prawa pracy.

Więcej: www.gk24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum