Białogard: pracownicy szpitala zapowiadają pikietę

Autor: Głos Koszaliński/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2016 22:00

Związkowcy z regionu planują w poniedziałek (15 lutego) w Białogardzie pikietę w obronie pracowników tamtejszego Centrum Rehabilitacji. W piątek (12 lutego) ma także odbyć się sesja rady miasta w tej sprawie.

Białogard: pracownicy szpitala zapowiadają pikietę. Fot. Archiwum

Jak poinformował Wiesław Haik, szef związku zawodowego Solidarność w białogardzkim szpitalu, na razie planowana jest tylko pikieta, ale jeśli nie przyniesie ona żadnych skutków, za trzy tygodnie zostanie zorganizowana wielka manifestacja z udziałem związkowców z całej Polski.

Powodem pikiety jest to, że nowy właściciel, a właściwie dzierżawca szpitala, zupełnie nie zauważa, że w lecznicy działają związki. Nie konsultowano z nimi planowanych zwolnień. Zwolnieni zostali także członkowie związku (niektórzy dostali zwolnienia drogą pocztową, gdy byli na zwolnieniu lekarskim).

Niespokojnie w szpitalu zrobiło się pod koniec stycznia, gdy zwolnienia otrzymało kolejnych 29 osób. Wcześniej, jeszcze, gdy szpitalem zarządzała spółka samorządowa, zlikwidowano około 100 etatów. Jak przyznał rzecznik spółki Centrum Dializa Witold Jajszczok, która jest dzierżawcą białogardzkiego szpitala, to  dopiero początek zwolnień,  na dotychczasowych cięciach kadr się nie skończy.

Rzecznik przyznał, że były to trudne decyzje, ale przypomniał, że były konieczne. Szpital był zadłużony na ponad 20 milionów złotych, a plan restrukturyzacji został opracowany jeszcze w zeszłym roku, zanim spółka Centrum Dializa przejęła lecznicę.

O szpitalu chcą też debaty radni powiatowi i miejscy. Rada miasta zwołała na piątek (12 lutego) sesję nadzwyczajną w tej sprawie. Radni chcą zaprosić przedstawicieli dzierżawcy szpitala, bo ich niepokój budzą także informacje z Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Corda, podlegającego szpitalowi.

Więcej: www.gk24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum