Bezrobotni lekarze: ten problem mamy tylko w statystykach?

Autor: Katarzyna Rożko/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2013 06:20

W świetle doniesień o braku specjalistów oraz ofertach pracy w szpitalach i poradniach, które pozostają miesiącami bez odpowiedzi, informacja o wzrastającej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych lekarzy może dziwić. Czy rzeczywiście mamy w Polsce lekarzy bez pracy?

Bezrobotni lekarze: ten problem mamy tylko w statystykach?
Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w zestawieniu zarejestrowanych bezrobotnych według zawodów i specjalności wynika, że w I półroczu 2012 r. znalazło się wśród nich 164 lekarzy. W II półroczu ub. r.  było ich już 724.

Biorąc pod uwagę II półrocze 2012 r. najwięcej zarejestrowanych bezrobotnych lekarzy odnotowano w województwie małopolskim - 107, dolnośląskim - 97 i mazowieckim -  89. Najmniej było ich w województwie świętokrzyskim -11, warmińsko-mazurskim - 7 i opolskim - 6. W zestawieniu ujęto również lekarzy dentystów: w I półroczu 2012 r. bezrobotnych było 31, w II półroczu - 68.

Wśród ogłoszeń na stronach internetowych izb lekarskich, szpitali oraz serwisów pośrednictwa pracy dominują oferty dla lekarzy rodzinnych, pediatrów, internistów, psychiatrów, dentystów. Pracodawcy: NZOZ-y, uzdrowiska oraz szpitale w całym kraju, kuszą atrakcyjnymi warunkami pracy i płacy, mieszkaniami, a nawet pomocą w przeprowadzce. Stomatolodzy mogą wybierać między umową o pracę a kontraktem. Jest też sporo ofert dla lekarzy dentystów z własną działalnością gospodarczą.

Nie ma takiego kłopotu

Z drugiej strony w ogłoszeniach ''Szukam pracy'' - choć nie ma ich wiele - znaleźć można oferty internistów, lekarzy w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa lub chorób wewnętrznych, lekarzy rodzinnych. Większość tych ofert dotyczy jedynie pracy dodatkowej: godzin popołudniowych, weekendów, a nawet okresu wakacyjnego.

Centralny Szpital Kliniczny MSW w Warszawie zamieścił w czerwcu na swojej stronie trzy ogłoszenia w sprawie pracy. Lecznica poszukuje: lekarza POZ, lekarza specjalisty rehabilitacji w chorobach narządu ruchu oraz magistra farmacji. Jak podaje Jarosław Buczek, rzecznik placówki, szpital najpierw przeprowadza rekrutację na stronie CSK. Jeśli nie ma zgłoszeń, wybiera ogłoszenia w gazetach.

- Najczęściej jednak nie ma takiej potrzeby. Prestiż placówki i lokalizacja w stolicy sprawiają, że nie ma problemu z pozyskaniem kadr lekarskich. Nie oznacza to, że w tej sprawie w ogóle jesteśmy wolni od kłopotów, bo np. trudno o chętnych do pracy w SOR. Do szpitala przychodzi jednak wiele ofert od lekarzy, najwięcej od anestezjologów i lekarzy po studiach, bez specjalizacji. Jednak o bezrobotnych lekarzach raczej nie słyszymy - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jarosław Buczek.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum