Bezpieczny szpital: dzisiaj radość - jutro być może kłopoty

Autor: Rzeczpospolita, JJ/Rynek Zdrowia • • 20 października 2009 12:10

W rankingu Rzeczpospolitej "Bezpieczny szpital" zwyciężył w tym roku Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, zdobywając 894 pkt na 1000 możliwych. Regionalny Szpital w Kołobrzegu znalazł się pół kroku za nią; do zwycięzcy zabrakło mu zaledwie 0,36 pkt.

Najlepszym szpitalem monospecjalistycznym (866 pkt) został uznany Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich. Najlepszy szpital niepubliczny to Pleszewskie Centrum Medyczne, przekształcone rok temu ze szpitala publicznego w spółkę samorządową (855 pkt.).

Szpitalom przyznawano punkty między innymi. za jakość leczenia, warunki pobytu pacjentów, kondycję finansową. Poprawiają się też wyniki finansowe placówek zdrowia

– Aż trzy czwarte szpitali zgłaszających się do rankingu ma wynik finansowy na plusie. Kilka lat temu było ich zaledwie 12 proc. – stwierdza Michał Bedlicki z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które opracowuje ranking merytorycznie.

Z jednej strony pierwsze miejsce w rankingu to dla olsztyńskiej polikliniki  ogromny splendor, z drugiej strony to jednak większa popularność, więcej pacjentów, więcej nadlimitów....

 – Ranking jest za 2008 rok a rok 2009 to jest zupełnie nowa rzeczywistość.  I tak już mamy nadlimity na poziomie ponad 14 milionów złotych, z czego  11 milionów to onkologia, za które Fundusz nie płaci. Co prawda pojawiła się informacja, że będą dodatkowe pieniądze na onkologię ale czy to się sprawdzi trudno jest powiedzieć. Bo niestety co innego można zobaczyć i usłyszeć w telewizji a co innego jest w rzeczywistości. Nie wiadomo jeszcze jak te pieniądze zostaną podzielone i czy onkologia będzie potraktowana priorytetowo, chociaż zgodnie z intencjami pani minister tak powinno być – mówi dr Leszek Frąckowiak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala nr 1 w Polsce.

– Fundusz mówi, że nie ma pieniędzy i że jak mu coś zostanie to wówczas je da. A przecież my nie powiemy pacjentowi onkologicznemu, żeby przyszedł do nas w przyszłym roku. Artykuł 68 konstytucji jest jednoznaczny - dodaje z goryczą Frąckowiak.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum