Bez pieniędzy za nadwykonania nie będzie przekraczania kontraktu

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2009 11:04

Na niektóre badania diagnostyczne pacjenci krakowskiego Szpitala im. Jana Pawła II muszą czekać do 2010 roku. Wyjątek stanowią przypadki bezpośredniego zagrożenia życia

Bez pieniędzy za nadwykonania nie będzie przekraczania kontraktu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Powodem tworzenia się kolejek jest limitowanie dostępu do badań przez szpital. Po odmowie Funduszu zapłacenia za tzw. nadwykonania, placówka zmuszona jest realizować świadczenia tylko do wysokości podpisanego kontraktu z NFZ.

Roczny kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na ambulatoryjne badania diagnostyczne w kardiologii opiewa na ok. 7,4 mln zł. Tylko w pierwszym półroczu nadwykonania wyniosły 1,6 mln zł.

- Zwróciliśmy się do NFZ z prośbą o zapłatę za wykonane świadczenia poza kontraktem. Niestety, otrzymaliśmy odmowną odpowiedź. W tym momencie kwota 1,6 mln zł strat nie wpłynie negatywnie na płynność finansową szpitala. Jednak musieliśmy bardziej ostrożnie planować wydatki na drugie półrocze, a to wydłużyło kolejki oczekujących do badań diagnostycznych - tłumaczy Krzysztof Bederski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

Odmowę finansowania nadwykonań małopolski oddział NFZ tłumaczy brakiem wolnych środków. - Jedyne, co mogliśmy zrobić, to przebudować kontrakt na wniosek placówki. Ponieważ szpital miał znaczne niewykonania w zakresie programów lekowych, dokonaliśmy na jego prośbę przesunięć z tej części umowy na oddziały szpitalne oraz na chemioterapię - wymienia Jolanta Pulchna, rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum