Bez konkursów w AOS do 30 czerwca 2021 roku?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2019 07:47

Podczas środowego (24 kwietnia) posiedzenia sejmowa komisja zdrowia dyskutowała nad nad poprawką dotyczącą wydłużenia terminu obowiązywanie umów dotyczących Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS). Została przyjęta mimo krytycznych uwag biura legislacyjnego.

Bez konkursów w AOS do 30 czerwca 2021 roku?
Powodem przedłużenia okresu obowiązywania umów w AOS ma być fakt, że ustawa o tzw. sieci jest poddawana analizie. Fot. PTWP

Posłanka Czech (PiS) zgłosiła poprawkę, by obowiązywanie umów dotyczących AOS, realizowanych w dniu wejścia w życie ustawy, mogło być przedłużone na czas nie dłuższy niż do 30 czerwca 2021 r.

Uzasadniając propozycję, wskazała, że 30 czerwca 2019 r. wiele umów na udzielanie tych świadczeń się kończy i Fundusz byłby zobowiązany do przeprowadzenia postępowań na kolejne pięć lat lub więcej. Tymczasem, jak mówiła, ustawa o tzw. sieci jest poddawana analizie.

Poprawka miałaby być zamieszczona w ustawie o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Została zgłoszona, gdy komisja debatowała nad zapisami w rządowym projekcie tej ustawy, który zakłada, że rodzice bądź opiekunowie dzieci i osób niepełnosprawnych nie będą ponosić żadnych kosztów za czas pobytu w szpitalu i opieki.

- Czar prysł. Powiedzieliśmy, że jesteśmy za ustawą, a tu pani poseł wrzuca nagle coś, co w tej ustawie w ogóle nie ma prawa bytu - skomentowała prowadząca posiedzenie komisji Beata Małecka-Libera (PO-KO). - Tak szczerze powiedziawszy, to współczuję, bo to jakby wrzuciła pani tę poprawkę do ustawy rolnej, ekologicznej, obojętnie jakiej. Wrzucanie ustawy, która nijak się nie ma do praw pacjenta, jest skandaliczne - dodała.

Obecny na sali posiedzeń komisji wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski skomentował z kolei, że "to, co zostało zgłoszone, to jest bardzo istotne".

Przedstawiciel biura legislacyjnego ocenił, że poprawka wykracza poza zakres przedłożenia i jest zupełnie niezwiązana z projektem ustawy. Jak mówił, to zupełnie samodzielny byt, który mógłby być ujęty np. w kształt epizodycznej ustawy lub nowelizacji ustawy związanej materialnie z tym problemem.

Wskazał w tym kontekście, że w środę rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, który ma wejść w życie szybciej niż nowela dotycząca praw pacjenta.

Posłanka Czech podtrzymała jednak poprawkę, która głosami większości komisji została przyjęta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum