Bełżyce: nie zgadzają się na obniżkę wynagrodzeń

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2010 12:00

Dyrekcja Szpitala Powiatowego im. dra. Wojciecha Oczki chce obniżyć pracownikom pensje. Pielęgniarki mówią: nie!

Szpital znajduje się w trudnej sytuacji finansnowej. Stąd pomysł, by obniżyć zarobki o 100 złotych pensji zasadniczej. Dyrektor Stanisław Winiarski tłumaczy, że to ostateczność, do której zmusiła go polityka finansowa NFZ: zbyt niski kontrakt i niezapłacone nadwykonania za II półrocze 2008 roku i cały 2009 rok.

Pielęgniarki nie wyrażają zgody na jakiekolwiek cięcia finansowe wynagrodzeń, bo – ich zdaniem –  pracownicy już zarabiają bardzo mało. Czekają na spotkanie ze starostą, potem wspólne rozmowy z dyrektorem szpitala. Na potwierdzenie niskich zarobków pielęgniarki wypełniają ankiety.

– Chcemy nasze informacje poprzeć dowodami – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Maria Olszak-Winiarska, szefowa związku zawodowego pielęgniarek na Lubelszczyźnie.

Jej zdaniem, pobory pielęgniarek stanowią jedynie ok. 15-19 proc. przychodów szpitala. Pod koniec ub.r. dyrektor placówki informował, że płace ponad 200-osobowego personelu stanowią ok. 70 proc. kosztów.

Podobne problemy finansowe mają szpitale w Puławach, Włodawie czy Radzyniu.

Maria Olszak-Winiarska zapowiada również rozmowy na temat terminowego wypłacania wynagrodzeń. Z powodu opóźnienia się terminu podpisania nowych umów z Funduszem, występują także opóźnienia w wypłacaniu pensji pracowniczych. Przewodnicząca zwraca także uwagę za problem braku pielęgniarek w województwie lubelskim.

– W szpitalach na Lubelszczyźnie brakuje nawet od 10 do 40 pielęgniarek w szpitalu. Minimalne normy zatrudnienia są wypełniane w ten sposób, że zatrudnia się pielęgniarki z innych placówek.

Szpital Powiatowy w Bełżycach zatrudnia 203 osoby, w tym m.in.: 17 lekarzy, 68 pielęgniarki, 16 położnych, 11 pracowników administracyjnych. Łącznie Szpital dysponuje 159 łóżkami (109 to łóżka tzw. ostre, 40 długoterminowe, 10 rehabilitacyjne). W 2004 roku w szpitalu były 104 łóżka. Średnio rocznie hospitalizowanych jest około 5 tys. pacjentów, w tym około 650 dzieci. Średni czas hospitalizacji na łóżkach ostrych wynosi 5 dni.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum