Bełchatów: prawie wszyscy fizjoterapeuci szpitala wojewódzkiego na zwolnieniach lekarskich

Autor: naszemiasto.pl, RZ/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2019 08:31

Fizjoterapeuci ze Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie masowo poszli na zwolnienia lekarskie. Na 20 fizjoterapeutów pracujących w szpitalu, od środy, 15 maja, na zwolnieniach jest 15 osób, cztery poszły na zwolnienia już wcześniej, a jedna osoba jest na urlopie.

Bełchatów: prawie wszyscy fizjoterapeuci szpitala wojewódzkiego na zwolnieniach lekarskich
Z powodu absencji fizjoterapeutów odwołać trzeba było wyznaczone w tym czasie zabiegi rehabilitacyjne prowadzone ambulatoryjnie. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Z powodu absencji fizjoterapeutów odwołać trzeba było wyznaczone w tym czasie zabiegi rehabilitacyjne prowadzone ambulatoryjnie. Jak mówi Katarzyna Babczyńska, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie, pacjenci zostali poinformowani, że ich zabiegi zostaną przesunięte o kilka dni. Na razie sytuacja dotyczy około 20 osób.

Jak wynika z bieżących informacji, część zwolnień kończy się 21 maja, niektóre już jutro, najdłuższe wystawione jest do 24 maja, ale nie ma pewności, że po tej dacie fizjoterapeuci wrócą do pracy.

Problem dotyczy także oddziału rehabilitacji, na którym więcej pracy mają teraz lekarze rehabilitanci, którzy na bieżąco ratują sytuację. Przejęli część obowiązków fizjoterapeutów, na tyle, na ile pozwalają im ich obowiązki.

Ta sytuacja prawdopodobnie ma związek z protestem fizjoterapeutów. W całym kraju 5 tys. fizjoterapeutów oddało we wtorek (7 maja) krew i wzięło dzień wolny w ramach akcji "Fizjoterapeuci-pacjentom" - podał zrzeszający ich związek. Ta akcja była początkiem protestu "Maj bez fizjoterapeuty", w którego ramach będą oni domagać się m.in. podwyżek wynagrodzeń i poprawy dostępności do fizjoterapii.

Jak mówił nam przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii dr Tomasz Dybek fizjoterapeuci mają pięć postulatów: godne płace, szkolenia, adekwatne wyceny świadczeń fizjoterapeutycznych, lepszy dostęp pacjenta do fizjoterapeuty i poprawa wynagrodzeń.

Jak wyjaśniał przedstawiciele tej profesji po studiach magisterskich zarabiają 1,6-1,8 tys. zł netto. Z góry skazani są przez system na to, żeby pracować na 2-3 etaty.

Od 8 maja fizjoterapeuci rozpoczęli tzw. protest włoski. - Będziemy wykonywać poprawnie, spowolnionym rytmem naszą pracę - powiedział Dybek.

Zapowiedział, że pod koniec maja protestujący rozpoczną głodówkę. 

Więcej: belchatow.naszemiasto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum