Będziesz rodzić, może boleć

Autor: Gazeta Wyborcza, emma/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2008 11:22

Znieczulenie, podawane przez anestezjologa w okolice kręgosłupa jest nieosiągalne dla pacjentek ze stolicy Wielkopolski, bo Narodowy Fundusz Zdrowia zmienił zasady płacenia za porody, a poza tym brakuje anestezjologów.

Do tej pory w Poznaniu na luksus porodu bez bólu można było liczyć w szpitalu Świętej Rodziny przy ul. Jarochowskiego - tam w ten sposób znieczulanych było około 30 proc. rodzących. W pozostałych szpitalach takie procedury stosowane były tylko w wyjątkowych sytuacjach. Na przykład w klinice przy ul. Polnej rocznie robi się ok. 200 znieczuleń porodów fizjologicznych na 6 tys., które w sumie tam się odbywają.- Przykro mi, ale nie mamy takich możliwości, bo brakuje anestezjologów – tłumaczy Gazecie Wyborczej Andrzej Polaszewski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w szpitalu przy ul. Lutyckiej.

Do czerwca fundusz dopłacał do znieczulenia zewnątrzoponowego po 360 zł, a teraz - wg wprowadzonych od lipca tzw. jednorodnych grup pacjentów - nie płaci już osobno za znieczulenie, tylko ryczałt za cały poród - 1,5 tys. zł. Teoretycznie w tej cenie ma zmieścić się również znieczulenie "ze wskazań medycznych".

W świetle obowiązujących przepisów nie wolno z własnej kieszeni dopłacać do leczenia refundowanego przez NFZ. W poszukiwaniu placówek, w których można jeszcze liczyć na luksus bezbolesnego porodu zadzwoniliśmy do szpitala w Trzciance koło Piły. Tutejszy oddział położniczy był liderem ostatniego rankingu "Gazety" "Rodzić po ludzku", a pacjentki chwaliły go m. in. za dostęp do znieczuleń. Okazało się, że szpital działa jeszcze wg starych zasad, ale nie wiadomo jak długo. Jeśli jednak kobieta do szpitali powiatowych nie ma zaufania, może zdecydować się na poród w prywatnej klinice i sama za wszystko zapłacić.

W Poznaniu takiej możliwości nie ma, ale jest w Warszawie. Niestety, poród np. w klinice Damiana kosztuje od 9 tys. 200 zł do 11 tys. 200 zł. W cenę wliczone jest znieczulenie. Pacjentkom, których nie stać na znieczulenie na własny, pozostaje liczyć na zmianę przepisów, które dopuszczą płacenie za świadczenia samemu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum