Będzie zarząd komisaryczny w warszawskim "Meditransie"? "Nie zaproszono nas na spotkanie"

Autorzy: PAP; JJ • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia04 października 2021 13:56

W poniedziałek rano rzecznik resortu Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że na godzinę 12:00 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zwołał pilnie spotkanie w sprawie sytuacji w warszawskim „Meditransie”. Przypomnijmy, że w sobotę nie wyjechało z bazy 20, a w niedzielę 30 ambulansów.

MZ wprowadzi zarząd komisaryczny do WSPRiTS "Meditrans"? Foto: PAP/ Radek Pietruszka
  • W MZ rozmawiano o "Meditrans" bez przedstawicieli firmy – poinformował Rynek Zdrowia rzecznik prasowy WSPRiTS „Meditrans”
  • Wiceminister Kraska przyznał na TT, że nie wszędzie realizowane jest trójstronne porozumienie zawarte z ratownikami medycznymi
  • Wiele wskazuje na to, że resort zdrowia, zgodnie z apelem ratowników warszawskiego pogotowia MZ wprowadzi zarząd komisaryczny do „Meditransu"

O sytuacji w warszawskim pogotowiu bez pogotowia

Po godzinie 13:00 poprosiliśmy Piotra Owczarskiego, rzecznika prasowego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie o informację dotyczącą wspomnianego spotkania. Jak nam przekazał Owczarski, na spotkanie i rozmowy nie został zaproszony „Meditrans”.

- Organizatorem spotkania było Ministerstwo Zdrowia, proszę więc tam pytać o czym i z kim rozmawiano. Nas na spotkanie nie zaproszono i nie wiemy czego ono dotyczyło – powiedział nam Piotr Owczarski.

Większość realizuje zapisy porozumienia ratownikami

Po godzinie 13:00 na TT Ministerstwa Zdrowia opublikowano wypowiedzi ministra Kraski, który stwierdził, że we wrześniu resort podpisał porozumienie z komitetem protestacyjnym ratowników i zostało ono podpisane przez strony a większość szpitali realizuje jego zapisy.

Jak jednak dodano, nie wszędzie realizowane jest porozumienie. „Jednak jest kilka stacji, gdzie nie ma dialogu między dyrektorami i pracownikami” – stwierdziło MZ na TT.

Wiceminister Kraska na konferencji prasowej pytany o to, kiedy dotrą środki do "Meditransu", które umożliwią wypłatę dodatkowych pieniędzy dla ratowników medycznych stwierdził: - Gwarantujemy, że te pieniądze dotrą. Wojewodowe złożyli konkretne zapotrzebowania o konkretne pieniądze. Ministerstwo Finansów to zaakceptowało i te pieniądze na pewno dotrą do wszystkich stacji pogotowia ratunkowego w kraju" -

Jak podkreślił wiceminister, pierwsza transza, dotycząca wzrostu wyceny dobokaretki już trafiła do pogotowia. Problemem jest natomiast w tej chwili tzw. dodatek wyjazdowy w wysokości 30 proc.

- To są jakby dodatkowe pieniądze, które dodatkowo trafiają do polskiego ratownictwa medycznego" - mówił Kraska.

Kraska przypomniał, że porozumienie z ratownikami zakłada, że od 1 października nastąpi wzrost wynagrodzenia dla ratowników, tzw. dodatek wyjazdowy.

- To porozumienie jest zawarte. Na Radzie Ministrów została podjęta uchwała, że zwiększamy budżet na ratownictwo medyczne o taką kwotę - dodał.

Będzie zarząd komisaryczny?

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia opublikowało w mediach społecznościowych apel ratowników medycznych WSPRiTS „Meditrans” w Warszawie z 1 października, skierowany na ręce prezesa Rady Ministrów – Mateusza Morawickiego w sprawie wprowadzenia zarządu komisarycznego w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego „Meditrans” w Warszawie.

„Wobec nierokujących nadziei na szybką poprawę i przedłużający się brak skuteczności wykonywania zadań publicznych w postaci zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Zespołów Ratownictwa Medycznego , realizujących świadczenia zdrowotne na rzecz społeczności zamieszkującej i przebywającej w rejonie operacyjnym 14-0 PRM, zwracamy się do pana prezesa Rady Ministrów o objęcie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SP ZOZ w Warszawie zarządem komisarycznym” – czytamy w apelu.

Jak przekonują jego autorzy, brak dialogu dyrekcji „Meditrans” z pracownikami i kontrahentami doprowadził do eskalacji protestu ratowników.

„W naszej ocenie działania podejmowane przez dyrekcję WSPRiTS „Meditrans” są celowe i z premedytacją dążą do wejścia w kurs kolizyjny z rządem eskalując protest środowiska ratowników medycznych, sytawiająć tym samym rządzących w niekorzystnym świetle wobec obywateli” - napisano w konkluzji kończącej apel.

Pieniędzy nie ma ale.. są

- To jest kolejny dowód na to, jak są zdesperowani ratownicy medyczni w Warszawie. Chcą pracować, zapewniać pomoc osobom potrzebującym, ale nie ma tego dialogu z dyrektorami - ocenił wiceminister Kraska komentując apel ratowników "Meditransu"..

Wiceszef MZ odniósł się również do pisma opublikowanego w poniedziałek przez Karola Bielskiego, dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SPZOZ w Warszawie.

Bielski informuje w nim, że - wbrew deklaracjom rzecznika prasowego MZ - dotychczas Meditrans nie otrzymał żadnych środków na realizację porozumienia MZ z ratownikami medycznymi z 21 września tego roku.

"Co więcej, nie otrzymaliśmy również żadnej deklaracji co do wysokości tych środków, terminu ich przekazania zarówno z NFZ jak i MUW, pomimo wystąpień w tym zakresie" - napisał dyrektor.

W odpowiedzi na to pismo Kraska zapewnił, że "Ministerstwo Finansów przekazało odpowiednie środki do wojewodów, wojewoda przekazuje je do poszczególnych stacji, te pieniądze są".

Przypomniał, że już wcześniej ministerstwo ogłosiło wzrost wyceny tzw. dobokaretki, a na mocy porozumienia dodatkowo zobowiązało się przekazać środki na tzw. dodatek wyjazdowy. "My te środki zagwarantujemy, my te pieniądze przekazujemy" - dodał.

Kolejność zdarzeń i wystąpienia resortu zdrowia na TT oraz brak zaproszenia przedstawicieli „Meditransu” na spotkanie w MZ z ministrem Kraską sugerują, że ministerstwu zdrowia na rękę jest wprowadzenie do warszawskiego pogotowia zarządu komisarycznego. I najprawdopodobniej tego należy właśnie oczekiwać na najbliższym czasie.

Czytaj: Dziś pilne spotkanie w MZ. W weekend na ulice Warszawy nie wyjechała część karetek "Meditransu"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum