Będzie więcej pieniędzy na ochronę zdrowia?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 28 września 2009 10:12

Ministerstwo Zdrowia stara się o większe środki na ochronę zdrowia. Chodzi tu m.in. o dodatkowe pieniądze na realizację planu B oraz etaty rezydenckie.

Będzie więcej pieniędzy na ochronę zdrowia?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna w poniedziałek (28 września) mają rozmawiać przedstawiciele resortu zdrowia i Ministerstwa Finansów. Jeżeli dojdzie do porozumienia, we wtorek (29 września) nad zwiększeniem wydatków pochyli się rząd.

Ministerstwo Zdrowia potrzebuje więcej pieniędzy na rezydentury, które opłacane są ze środków Funduszu Pracy. Najpierw projekt ustawy budżetowej na 2010 rok przewidywał na ten cel prawie 400 mln zł. Kwotę tę należało jednak zwiększyć o 150 mln zł, żeby utworzyć nowe rezydentury.

– W Funduszu Pracy zostało zarezerwowane prawie 700 mln zł. To pozwoli na sfinansowanie etatów rezydenckich, staży podyplomowych oraz kształcenia podyplowego pielęgniarek i położnych – uważa DGP Cezary Rzemek, wiceminister zdrowia.

Z opublikowanej listy miejsc rezydenckich wynika, że w sesji jesiennej będzie ich dwa tysiące. W sesji wiosennej przybędzie dodatkowych 500.

– Szkoda, że listy z miejscami specjalizacyjnymi ukazały się dopiero teraz, bo lekarze mają czas tylko do końca września, by składać wnioski – żali się Maciej Krupiński ze Stowarzyszenia Hipokrates.

W budżecie ma być również więcej środków na realizację tzw. planu B. Wcześniej przewidziano na ten cel 350 mln zł z tzw. rezerwy celowej. Resort chce jednak zwiększyć tę sumę o kolejne 313 mln zł.

– Po wyczerpaniu środków z rezerwy celowej w przypadku takiej konieczności będziemy występować o dodatkowe pieniądze –obiecuje Cezary Rzemek.

Samorządowcy uważają, że w 2010 r. wzrośnie zainteresowanie planem B.

– Część samorządów zakończy bowiem całą procedurę likwidacji SP ZOZ i powołania w ich miejsce spółek – podkreśla Jacek Hoffman, starosta krośnieński.

W tym roku resort zdrowia nie podpisał jeszcze żadnej umowy z samorządem o objęcie rządowym programem. Ich zawarcie będzie możliwe po zaakceptowaniu przez rząd wniosku Ministerstwa Zdrowia o uruchomienie pieniędzy na ten cel. Taki wniosek o wypłatę 41 mln zł został już złożony. Jednak Stały Komitet Rady Ministrów stwierdził, że wymaga on jeszcze uzupełnienia. Dzisiaj komitet ponownie ma zająć się tym wnioskiem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum