Będzie ponowna weryfikacja świadczeń na Opolszczyźnie

Autor: nto.pl/Rynek Zdrowia • • 06 września 2013 14:01

NFZ zarzucił placówkom nieuzasadniony wzrost liczby zabiegów, które rzekomo ratowały życie pacjentów. Na podstawie analizy, która dotyczyła okresu od 1 I do 30 VI br., Fundusz uznał, że nie wszystkie wykazane w sprawozdaniach czynności medyczne można zaliczyć do tej grupy - informuje "Nowa Trybuna Opolska".

Będzie ponowna weryfikacja świadczeń na Opolszczyźnie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Od 2010 roku szpitale mają obowiązek oznaczania wykonywanych świadczeń jako ratujące życie lub nie ratujące życia - wyjaśnia Tomasz Uher, p.o. dyrektor Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Opolu.

Jego zdaniem niezrozumiały okazał się ich nagły wzrost w stosunku do roku 2010 i 2011. Sięgał on 50, 100, a nawet więcej procent. Jednocześnie nie było żadnych informacji, z których by wynikało, że doszło do pogorszenia stanu zdrowia Opolan.

Wśród świadczeń ratujących życie szpitale wpisywały m.in. tiki przemijające (np. drgająca powieka), tiki przewlekłe ruchu, zaburzenia aktywności i uwagi, zaburzenia rozwoju psychicznego, ospa wietrzna bez powikłań, autyzm dziecięcy, uogólniona i nieokreślona miażdżyca.


Za zabiegi ratujące życie NFZ nie płaci więcej, niż za pozostałe, ale rozlicza je w pierwszej kolejności. Zapewnia to więc szpitalom bezpieczeństwo finansowe. 

Szpitale mają ponownie zweryfikować dane ze sprawozdań.

Więcej: http://www.nto.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum