Będzie piąta w Polsce, ogólnodostępna, komora hiperbaryczna

Autor: Dziennik Łódzki, emma/ Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2008 09:58

W Łodzi, przy ul. Kopernika powstaje Ośrodek Tlenoterapii Hiperbarycznej. Obecnie ta wysoko specjalistyczna metoda leczenia dostępna jest tylko w czterech miastach Polski: Gdyni, Warszawie, Siemianowicach Śląskich i Wrocławiu. Nadto kilka komór hiperbarycznych ma armia.

– Komory hiperbaryczne znajdują zastosowanie przede wszystkim w stanach zagrożenia życia - mówi Wojciech Lipnicki, wiceprezes ds. działalności medycznej NZOZ Creator. – Tlenoterapia daje znakomite efekty w leczeniu zatruć tlenkiem węgla i siarkowodorem, w ostrych stanach niedokrwiennych spowodowanych wielonarządowymi urazami oraz zaburzeniami naczyniowymi i hematologicznymi, w poparzeniach, trudno gojących się ranach (również tzw. stopie cukrzycowej), ostrych zakażeniach bakteriami beztlenowymi, jak również przy nagłej utracie słuchu, spowodowanej urazem akustycznym.

Spółka, która w Łodzi otwiera swoją filię, od ośmiu lat prowadzi Ośrodek Tlenoterapii Hiperbarycznej przy Klinice Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu.
Tlenoterapia hiperbaryczna (HBO) polega na podawaniu tlenu pod zwiększonym ciśnieniem otoczenia przez 45-90 minut. W terapii HBO, w składzie mieszaniny oddechowej znajduje się prawie lub dokładnie 100% tlenu, tj. prawie 5 razy więcej niż w powietrzu. Ciśnienie wdychanego tlenu w HBO zwykle przekracza 1.5 razy (a może nawet przewyższać 3-krotnie) ciśnienie atmosferyczne. Tym sposobem, poprzez HBO można dostarczyć pacjentowi prawie piętnaście razy więcej tlenu niż znajduje się pod ¨normalnym ciśnieniem¨ w atmosferze. Dodatkowy tlen dostając się poprzez płuca do krążenia, ulega rozpuszczeniu w osoczu a następnie dostarczany jest do wszystkich tkanek w organizmie.

Nowoczesne leczenie tlenowo-nadciśnieniowe zapoczątkowano w latach pięćdziesiątych XX wieku. W 1954 r. zastosowano tlen hiperbaryczny dla zwiększenia wrażliwości nowotworów na napromieniowanie. W 1956 roku przeprowadzono pierwszą operacji kardiochirurgiczną wrodzonej wady serca w komorze hiperbarycznej. W 1961 roku tlen hiperbaryczny w leczeniu zgorzeli gazowej u człowieka.

Najprostsza komora hiperbaryczna (kosztuje ok. 150 tys. USD) zawiera miejsce na jedną osobę, tzw. monoplace. W komorze takiej pacjent oddycha tlenem wypełniającym otoczenie bez konieczności używania maski lub kaptura.

W komory wieloosobowych (można ją kupić już za 1,5 mln USD) każdy pacjent ma własne stanowisko poboru tlenu. Można w nich dokonywać zabiegów. Ciśnieniem steruje się z poziomu zewnętrznego panelu kontrolnego dodatkowo wyposażonego w system zabezpieczeń.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum