×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Będzie nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością. Opiekunowie będą mogli dorabiać

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: PAP16 marca 2023 19:20

Będzie nowe świadczenie wspierające dedykowane osobom z niepełnosprawnością - zapowiedziała w czwartek szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Opiekunowie będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego - poinformowała.

Będzie nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością. Opiekunowie będą mogli dorabiać
Protest opiekunów i niepełnosprawnych w Sejmie. Jest zapowiedź nowego świadczenia. Fot. PAP/Piotr Nowak
  • Minister rodziny i polityki społecznej spotkała się z przedstawicielami osób z niepełnosprawnością
  • Po spotkaniu przekazała na konferencji, że wśród wypracowanych w czwartek rozwiązań jest nowe świadczenie wspierające, które będzie dedykowane osobie niepełnosprawnej
  • Wśród omawianych tematów była także - jak podała - możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego

Ustawa o asystencji jest w przygotowaniu

Będzie nowe świadczenie wspierające dedykowane osobom z niepełnosprawnością - zapowiedziała w czwartek szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Opiekunowie będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego - poinformowała.

Wiceminister, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik i szefowa resortu Marlena Maląg przekazali na konferencji w Warszawie ustalenia po spotkaniu z opiekunami osób niepełnosprawnych.

- Mówiliśmy, i ten dialog będzie dalej prowadzony, o ustawie o asystencji, nad którą trwają prace u pana prezydenta, który jest jej inicjatorem - wskazała  minister MRiPS Marlena Maląg.

Zaakcentowała, że "najważniejszy jest konstruktywny dialog".

- Konstruktywny dialog - to znaczy, że mówimy otwarcie o wszystkich sprawach, problemach i szukamy drogi, jak należy je rozwiązać - wyjaśniła.

- Zależy nam na rozwiązaniach kompleksowych, systemowych, przede wszystkim - prawo do godnego, niezależnego życia i osoby niepełnosprawnej, ale także opiekunów - podkreśliła szefowa MRiPS.

Pierwszy, najwyższy poziom świadczenia wspierającego zostanie uruchomiony od 2024 roku, drugi od 2025, zaś trzeci od 2026 - poinformował  wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Efekt  dialogu: wypracowany model wsparcia

- Trzy godziny intensywnych rozmów i jesteśmy w punkcie, gdzie mogę z nieskrywaną radością zaprezentować efekt naszego dialogu - wstępne porozumienie wokół trzech zasadniczych elementów tworzących ten model wspierania osoby z niepełnosprawnością i jej opiekuna - powiedział mediom wiceminister.

Pierwszy element, jak wyliczał, to "świadczenie wspierające kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, nieobwarowane jakimikolwiek uzależnieniami typu dochód na członka rodziny, moment powstania niepełnosprawności, stopień niepełnosprawności czy aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych".

- Nic z tego nie ma - zaznaczył. To świadczenie wynikające z niepełnosprawności, będzie miało trzy poziomy - kontynuował.

Wdówik podał, że poziom najwyższy będzie dla osób wymagających największego wsparcia i będzie równy dwukrotności renty socjalnej. Poziom drugi - jak kontynuował - ma być równy rencie socjalnej, a poziom trzeci to 50 proc. renty socjalnej.

Zaznaczył, że "aby o to świadczenie móc wystąpić, trzeba najpierw mieć ustalony poziom potrzeby wsparcia". - Czynność ta będzie przeprowadzana przez wojewódzkie zespoły orzecznicze - zapowiedział Wdówik. Ustalanie potrzeby wsparcia będzie mieć - jak dodał - wartość punktową, zobiektywizowaną, w skali od zera do stu punktów.

- Od stycznia 2024 uruchomimy pierwszy poziom świadczenia wspierającego dla osób między 90 a setnym punktem w tej skali, czyli wymagających najwyższego poziomu wsparcia - zapowiedział wiceminister.

- W kolejnych latach będziemy uruchamiać kolejne poziomy: drugi poziom w 2025 r., trzeci w 2026 r. - poinformował.

- Dla opiekunów, którzy po decyzji osoby niepełnosprawnej, czy wspólnej decyzji, że świadczenie przechodzi na tę osobę, uruchamiamy pakiet ochronny, opłacamy składki, jeśli osoba nie podejmie zatrudnienia. Jest możliwość przejścia na świadczenie przedemerytalne lub korzystania z zasiłku dla bezrobotnych i pakietu pomocowego z Funduszu Pracy, który w szczegółach będziemy jeszcze ustalać - dodał
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze