Będzie kolejne połączenie szpitali w Częstochowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2014 17:32

Ok. 1,2 tys. łóżkami będzie dysponował Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie po połączeniu go ze Szpitalem Chorób Wewnętrznych "Hutniczy". Taką decyzję podjęli w poniedziałek, 13 stycznia, podczas sesji radni sejmiku woj. śląskiego.

Będzie kolejne połączenie szpitali w Częstochowie

- Jest to koniec porządkowania struktury naszych jednostek w mieście Częstochowa, będziemy mieli jeden szpital, który będzie oferował kompleksową opiekę dla pacjentów z terenu Częstochowy, jak i subregionu północnego - powiedział podczas obrad sejmiku woj. śląskiego wicemarszałek Mariusz Kleszczewski.

Integracja działalności obu placówek w ramach szpitala wysokospecjalistycznego mającego strategiczny charakter w regionie częstochowskim ma zapewnić "kompleksowość realizowanych usług w zakresie kardiologii oraz chorób wewnętrznych" oraz umożliwić "skuteczniejsze negocjacje wysokości kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia".

Przewodnicząca komisji polityki społecznej i ochrony zdrowia sejmiku woj. śląskiego Małgorzata Ochęduszko-Ludwik powiedziała PAP, że nikt pracy nie straci: - Tam jest optymalna liczba lekarzy, i taka pozostanie. Skutków społecznych negatywnych nie będzie. W wyniku połączenia powstanie bardzo duży szpital z ok. 1,2 łóżkami, a takim łatwiej się zarządza niż dwoma niezależnymi placówkami.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie jest 1029 łóżek na 39 oddziałach szpitalnych, 41 poradni specjalistycznych, liczne zakłady diagnostyczne i rehabilitacyjne stacja dializ, zakład opiekuńczo-leczniczy. Jest ponadto jedyną placówką w północnej części województwa, która realizuje świadczenia medyczne m.in. w zakresie chirurgii dziecięcej, chirurgii onkologicznej, nefrologii, neurochirurgii.

Szpital Chorób Wewnętrznych "Hutniczy" dysponuje 75 łóżkami i jest jednostką o charakterze monoprofilowym. W jego skład wchodzą m.in. oddział chorób wewnętrznych oraz ośrodek intensywnej opieki kardiologicznej, 13 poradni specjalistycznych.

Po połączeniu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie, będzie jednym z dwóch największych szpitali - obok szpitala św. Barbary w Sosnowcu - należących do woj. śląskiego.

Pierwsze działania zmierzające do porządkowania struktury placówek woj. śląskiego rozpoczęły się decyzją sejmiku w 2009 roku, wówczas do wojewódzkiego szpitala im. NMP przyłączono Wojewódzki Szpital Zespolony im. prof. dr. Orłowskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum