Będzie dodatkowe 100 mln zł na wynagrodzenia w ochronie zdrowia?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2019 11:40

We wtorek (19 marca) minister zdrowia zaplanował spotkanie z minister finansów Teresą Czerwińską w sprawie odmrożenia kwoty bazowej z ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Będzie dodatkowe 100 mln zł na wynagrodzenia w ochronie zdrowia?
Fot. Archiwum

Pod presją związków zawodowych resort zdrowia rozważa szybsze dojście do docelowej kwoty minimalnego wynagrodzenia w zawodach medycznych - informuje "Rzeczpospolita".

W dzienniku czytamy, że gdyby kwotę bazową uwolniono już w lipcu 2019 r., trzeba by było wydać dodatkowe 100 mln zł. Takie wnioski mają wynikać z analizy zarobków na 80 tys. stanowisk w ochronie zdrowia, jakie w ostatnich tygodniach przeprowadziło Ministerstwa Zdrowia.

Według "Rz" z dodatkowej puli mogłoby skorzystać niewiele powyżej 5 proc. lekarzy, 1,2 proc. pielęgniarek i aż 84 proc. przedstawicieli pozostałych zawodów medycznych.

Jak podkreśla Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ “Solidarność”, pieniądze na podwyżki już są w NFZ - trzeba je natomiast odblokować.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum