Zawody niemedyczne też dostaną dodatek covidowy. Będzie na innych zasadach

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, PAP, NFZ01 grudnia 2021 06:20

O dodatkowe pieniądze za pracę przy pandemii koronawirusa upominają się nie tylko medycy, ale również personel pomocniczy. Odpowiedzią będzie dodatek covidowy dla zawodów niemedycznych. Potwierdził to wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Kto go otrzyma?

Będą dodatki covidowe dla salowych i administracji. Wiceminister zdrowia zdradził szczegóły Fot. Shutterstock
  • Dodatek covidowy przysługuje osobie, która ma bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz pracuje na oddziałach w tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego
  • Zasada jest jednak taka, że comiesięczne świadczenie mogą otrzymać jedynie osoby wykonujące zawód medyczny
  • O dodatkach covidowych dla zawodów niemedycznych, zatrudnionych przy walce z pandemią mówił z kolei po spotkaniu z przedstawicielami klubów i kół w Sejmie  wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
  • Ma to być jednak inne świadczenie niż to, które otrzymują m.in. lekarze i pielęgniarki na oddziałach covidowych. Wiceminister zaznaczył bowiem, że chodzi o jednorazową wypłatę
  • Pomysł szybko skomentował Ogólnopolski Międzyzakładowy Związek Zawodowy Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia w mediach społecznościowych. - Nie zgadzamy się na jednorazowy dodatek. 

PILNE Dodatek covidowy dla zawodów niemedycznych. Jednorazowo 5 tys. zł

Sprawdź:  Szczepienie, albo zakaz pracy z pacjentami. Surowe zasady w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Paraliż SOR w SPSK4. Lekarze, ratownicy i pielęgniarki na zwolnieniach

Dodatek COVID dla zawodów niemedycznych? Jednorazową wypłatę obiecuje Kraska

W piątek 26 listopada w Sejmie odbyło się spotkanie dotyczące pandemii z przedstawicielami klubów i kół, w którym uczestniczył m.in. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Po spotkaniu zdradził, że uzgodniono ustawę o funduszu kompensacyjnym, darmowe testy dla grup zawodowych mających kontakt z ludźmi, ale także dodatki dla zawodów niemedycznych, zatrudnionych przy walce z pandemią i na oddziałach covidowych.

- Chodzi o personel, który uczestniczy w procesie terapeutycznym, czyli panie salowe, administracja, sekretarki - wyjaśnił wiceminister Kraska.

I zdradził szczegóły: - Chcemy przyznać taki dodatek, najprawdopodobniej jednorazowy, tak jak w poprzedniej fali pandemii. Mówimy tu o personelu, który także uczestniczy w procesie terapeutycznym – salowe, administracja, sekretarki. Osoby pracujące na oddziałach covidowych a zaliczane do personelu niemedycznego – podkreśl wiceminister.

Personel Pomocniczy: Nie zgadzamy się na jednorazowy dodatek

Pomysł jednorazowego dodatku niemal natychmiast skomentował  Ogólnopolski Międzyzakładowy Związek Zawodowy Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia w mediach społecznościowych.

- Nie zgadzamy się na jednorazowy dodatek. Ani 1 000, ani 5 000 ani 10 000. Przerabialiśmy to. Jeszcze w wielu placówkach nie wypłacono poprzedniego dodatku - czytamy na profilu OMZZ Personelu Pomocniczego na Facebooku.

I dalej: "Równo nie oznacza sprawiedliwie. Stały, comiesięczny dodatek - w zależności od bliskości z pacjentem. Pod uwagę trzeba brać odpowiedzialność za pacjenta, rodzaj wykonywanej pracy. Dość zamykania nam ust rzuconym groszem"

Czytaj również: Po spotkaniu wiceministra Kraski w Sejmie – jest konsensus w sprawie Funduszu Kompensacyjnego, bezpłatnych testów i dodatku covidowego

Personel pomocniczy doczekał się formalnego związku zawodowego

MZ: "nie planujemy zmian"

Jednak na rozszerzenie grupy osób, którym przyznawane są comiesięczne dodatki, raczej się nie zanosi. Niedawno w sprawie wypowiadał się minister Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia w trakcie wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej był pytany czy ministerstwo planuje zmiany w zasadach przyznawania świadczeń, m.in. czy otrzymają je dodatkowe grupy zawodowe, w tym diagności laboratoryjni?

-  Nie planujemy dalszych zmian – uciął spekulacje Niedzielski. Przypomniał, również że od 1 listopada zmieniły się zasady rozliczania dodatków.

- Zdecydowaliśmy, że od 1 listopada personel medyczny otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie covidowe za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Nowe zasady są jednolite w skali kraju i obowiązują na oddziałach placówek medycznych, które zapewniają łóżka dla osób z COVID-19 - tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego - tłumaczył.

I dodawał: To jest niezwykle racjonalne podejście, ponieważ wcześniej, gdy nie było proporcjonalności zgłaszane do pełnej kwoty dodatków były osoby, które z pacjentem z COVID-19 przepracowały nawet i kilka minut w miesiącu.

Czytaj także: Dodatki covidowe dla diagnostów i sanitariuszy? Minister zdrowia ucina: "Nie będzie zmian"

Dodatki dla pielęgniarek, lekarzy i ratowników. NFZ: nowe zasady i nowe terminy

Dodatek COVID. Co zmieniło się od 1 listopada?

Przypomnijmy: o nowych zasadach rozliczania dodatków covidowych dla medyków NFZ poinformował 4 listopada.

- Od 1 listopada personel medyczny otrzyma dodatkowe wynagrodzenie covidowe za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 - przekazał wówczas Fundusz.

Nowy system ma być oznaczać czytelniejsze reguły przyznawania dodatków dla placówek medycznych. Jak przypomina NFZ, do tej pory Fundusz wypłacił już ponad 8,2 miliarda złotych na dodatki covidowe dla pracowników medycznych i niemedycznych.

Dodajmy, że dodatek covidowy wynosi 100 proc. wynagrodzenia, które wynika z umowy o pracę lub z umowy cywilnoprawnej, należnego za każdą godzinę pracy osoby, która (kryteria muszą być spełnione łącznie):

  • wykonuje zawód medyczny,
  • uczestniczy w udzielaniu świadczeń zdrowotnych
    i ma bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2;
  • pracuje na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego).

Maksymalna miesięczna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 tys. zł.

Czytaj również: "Ostatni bastion" na Narodowym. Otwarto 23 szpital covidowy

Oddział covidowy zapełnił się w kilkanaście godzin

Krytyczna sytuacja w szpitalu specjalistycznym. "Personel covidowy jest wykończony"

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum