Będą zwracać dotacje na zakup karetek?

Autor: KL,Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2011 13:26

Burza wokół wyników konkursów na ratownictwo medyczne nabiera no mocy. Po protestach opolskich ZOZ-ów kolejne placówki i samorządy krytykują rozstrzygnięcia w tym zakresie. Powodem jest m.in. nieuwzględnienie w czasie konkursów dotacji unijnych na zakup karetek. Brak umów dla dotowanych placówek oznacza konieczność zwrotu otrzymanych funduszy.

Będą zwracać dotacje na zakup karetek?
W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zakupiono w Polsce ponad 340 karetek. Pieniądze przekazane na ten cel z Unii stanowiły ok. 85 proc. ceny ambulansu, czyli ok. 350 tys. zł. W sumie w całym kraju poszczególne podmioty na ten cel otrzymały ponad 100 mln zł.

Jak wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl senator Norbert Krajczy, dyrektor ZOZ-u w Nysie jednym z warunków dofinansowania zakupu ambulansów było zapewnienie, że będzie on wykorzystywany do świadczeń w ramach ratownictwa medycznego w czasie 5 lat.

- Brak kontraktu z NFZ na takie świadczenia jest jednoznaczne z niewywiązaniem się z tego zobowiązania, a naruszenie tego warunku umowy doprowadza do konieczności zwrotu otrzymanego dofinansowania - podkreśla Krajczy.

W jego opinii część placówek może mieć spory problem z wygospodarowaniem takich pieniędzy. - Uważam, że w procesie kontraktowania świadczeń na ratownictwo powinno być uwzględnione otrzymanie wsparcia UE na zakup ambulansu. Tym bardziej, że placówki te miały umowy z płatnikiem w poprzednich latach i ich współpraca przebiegała poprawnie - dodaje.

Senator Krajczy wystąpił do NIK by ten skontrolował przebieg konkursów na ratownictwo medyczne.

Samorządy i lecznice, nad którymi wisi groźba zwrotu dofinansowania szukają zaś rozwiązań mogących uchronić je przed tą koniecznością. Jak przyznaje Gazecie Wyborczej Józef Gisman, starosta powiatu Kędzierzyn-Koźle, miał on nadzieję, że karetki będą mogły być wykorzystywane do przewożenia pacjentów między szpitalami. Powiat na zakup dwóch ambulansów otrzymał 644 tys. zł. Karetki jeździły rok.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jednak na taką zmianę nie wyraża zgody. W opinii resortu karetki zakupione do celów ratownictwa medycznego nie mogą służyć do innego celu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum