Będą zmiany w finansowaniu szpitali. Decyzje na przełomie listopada i grudnia

Autor: Piotr Wróbel • Źródło: Rynek Zdrowia04 listopada 2022 11:15

Wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Bernard Waśko zapowiedział, że liczba zakresów świadczeń wyłączonych z ryczałtu do odrębnego finansowania będzie znacznie większa niż w tej chwili. - Decyzje systemowe zapewne będą zapadać na przełomie listopada i grudnia - przekazał.

Będą zmiany w finansowaniu szpitali. Decyzje na przełomie listopada i grudnia
Finansowanie szpitali. Będą zmiany w ryczałcie. Fot. Shutterstock
  • Ilość zakresów świadczeń wyłączonych z ryczałtu do odrębnego finansowania będzie znacznie większa niż obecnie - zapowiedział Bernard Waśko, zastępca prezesa ds. medycznych NFZ
  • Czy ustawa o minimalnych wynagrodzeniach to kolejne ograniczenie samodzielności dyrektorów? Zdania są podzielone, tak wynika z dyskusji w trakcie XVIII Forum Rynku Zdrowia
  • Szpitale otrzymujące środki pomocowe powinny przedstawić plany naprawcze. - Oddziały wojewódzkie NFZ okażą wsparcie, ale nie będą pełniły roli egzekucyjnej - mówił Bernard Waśko.
  • Zdaniem Piotra Nowickiego, dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu restrukturyzację szpitala można przeprowadzić zawsze. - Nie można oczekiwać, aż będzie stabilnie, nie ma na to czasu - ocenił
  • W optymalizowaniu kosztów w szpitalach mogą pomóc firmy zewnętrzne

Ustawa o wynagrodzeniach. Czy była potrzebna?

Bernard Waśko, z-ca prezesa ds. medycznych Narodowego Funduszu Zdrowia w trakcie panelu "Szpitale - finanse i zarządzanie" podczas XVIII Forum Rynku Zdrowia odniósł się m.in. do tzw. mechanizmu restrukturyzacyjnego, który polega na wprowadzeniu specjalnego współczynnika korygującego, przez co do czerwca 2023 roku szpitale w trudnej sytuacji finansowej otrzymują dodatkowe wsparcie.

- W interesie każdego podmiotu, a przede wszystkim podmiotu tworzącego jednostkę, powinno być jak najlepsze wykorzystanie tego czasu, aby nie zmarnować go na biadolenie, nie "przepalić" pieniędzy, a przygotować się, że dodatkowy strumień finansowania w końcu wyschnie, ponieważ rozwiązanie ma charakter przejściowy i przestanie obowiązywać 30 czerwca 2023 roku - mówił Bernard Waśko.

Problemy finansowe części szpitali pogłębiło wprowadzenie ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Czy w takim razie ich regulowanie jest dobrym posunięciem?

Piotr Nowicki, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu zwracał uwagę, że ustawa ogranicza zakres samodzielności dyrektorów w zarządzaniu szpitalami. - Ponosimy pełną odpowiedzialność za wypłacenie wynagrodzeń zgodnie z ustawą, przy jednocześnie tylko częściowej decyzyjności, co jest kolizją - powiedział.

Jak natomiast zauważyła Barbara Stawarz, dyrektor naczelna Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, ustawa daje w pewnym zakresie możliwość dostosowania wynagrodzeń (ponad zagwarantowane minimum dla etatowych pracowników medycznych) do sytuacji finansowej szpitala.

- Podwyższyłam wynagrodzenie w zależności od wykształcenia - mówiła dyrektor, zaznaczając, że poszerzyła jednocześnie zakresy czynności pracowników, którzy otrzymali zwiększone wynagrodzenie zgodnie ze swoimi kwalifikacjami.

Outsourcing. Czy dzisiaj może być innowacyjny?

Bernard Waśko zgodził się, że zakres przestrzeni zarządczej dla dyrektorów szpitali w zakresie wynagrodzeń jest istotny. Przekonywał natomiast, że taka  przestrzeń mimo wszystko została stworzona przez ustawę. Przypomniał, że odrębny strumień finansowania podwyżek wynagrodzeń pielęgniarek, potem także ratowników i lekarzy, niewliczony w wycenę świadczeń, osiągnął w 2020 r. 11 mld zł przy ok. 100 mld zł wydatków na świadczenia.

Te pieniądze zostały teraz wprowadzone do wycen.

- Właśnie po to, żeby była to kwota powiązana z wykonaniem świadczeń i to jest propacjenckie rozwiązanie. Okazało się też, że są szpitale, w których można finansować zarobki w kwocie wyższej niż przewiduje to regulacja - mówił.

Uczestniczący w dyskusji goście zgodzili się, że dla szpitali priorytetem jest obecnie optymalizowanie kosztów. Na ile mogą w tym pomóc firmy zewnętrzne?

Wojciech Ciołek, wiceprezes zarządu, Impel Synergies Sp. z o.o., Grupa Impel przekonywał, że dojrzały partner zewnętrzny jest w stanie wykreować innowacyjne rozwiązania. Jako przykład podał autorskie rozwiązanie Impela, pozwalające uzyskać oszczędności na kosztach dystrybucyjnych energii, w zależności od szpitala, sięgające 12-20 proc.

- W sposób precyzyjny za pomocą urządzenia, które jest zalegalizowane, dostosowujemy zamówione wielkości mocy na okresy przyszłe, w oparciu o historyczne odczyty profilu licznika energii elektrycznej. Dopasowujemy je do jak najmniejszych możliwych kwot opłat za koszty dystrybucji - wyjaśniał wiceprezes.

Marcin Węgrzyniak, ekspert ds. e-zdrowia z Pentacomp wskazał z kolei na możliwości uzyskiwania większych korzyści z ponoszonych przez szpitale nakładów na informatykę.

- Mamy za mało informatyków, za dużo szpitali do obsłużenia. Wydaje się, że z pomocą przychodzi tu tworzenie wyspecjalizowanych centrów kompetencyjnych. Pozwalają na centralizację i wspólne zakupy przez szpitale usług IT czy wsparcie dla personelu informatycznego. Te usługi mogą dotyczyć telekomunikacji, przechowywania elektronicznej dokumentacji medycznej, cyberbezpieczeństwa czy uzyskiwania interoperacyjności systemów - wyjaśniał. Jak powiedział takie rozwiązania zostały wprowadzone w Wielkopolsce i Małopolsce.

Programy naprawcze szpitali. NFZ je wesprze, ale nie będzie egzekutorem

O nowatorskim podejściu firm zewnętrznych do oczekiwań szpitali mówił też Piotr Welenc, ekspert Supra Brokers SA. Podkreślał znaczenie doradztwa brokera w zakresie zarządzania strategicznego w szpitalach. Pozwala ono koncentrować się na najważniejszych problemach, poprawie jakości i sprawności zarządzania, dążeniu do utrzymywania przewagi konkurencyjnej. Jak zwrócił uwagę, model zarządzania przez finanse nie wytrzymał próby czasu. - Zgodność zarządzania oznacza dzisiaj nie tylko zarządzanie ryzykiem, ale również wiedzą, kapitałem intelektualnym - zaznaczył.

Powracając do omawiania sytuacji w jakiej znajdują szpitale korzystające z dodatkowego wsparcia finansowego i oczekiwań dotyczących przygotowania przez nie planów zbilansowania kosztów i przychodów wiceprezes NFZ Bernard Waśko podkreślał, że ani NFZ, ani żadna inna instytucja nie mogą egzekwować przyjętych przez lecznice programów naprawczych, które powinny być wprowadzone w szpitalach korzystających obecnie ze środków pomocowych.

Jak mówił Bernard Waśko, oddziały wojewódzkie NFZ okażą natomiast wsparcie polegające na podpowiedzi „co jest zasadne, co można zrobić inaczej, co jest do zrealizowania w świecie pewnych ograniczeń, w których funkcjonujemy, jeśli chodzi o kontraktowanie, zwiększanie liczby świadczeń czy przenoszenie świadczeń pomiędzy pomiotami”. - Na pewno NFZ będzie miał rolę wspierającą, a nie egzekucyjną. Nie będzie żadnego straszaka poza widmem upływającego czasu - mówił.

Jak zapowiedział Piotr Grzebalski, dyrektor Biura Relacji z Sektorem Publicznym Banku Gospodarstwa Krajowego, bank udzielający szpitalom  rocznie ok. 70 finansowań z pewnością będzie wspierał kolejne placówki w restrukturyzacji, gdy pojawią się nowe modele finansowania.

Podkreślił, że od wielu lat nie było przypadku, by BGK uczestnicząc w restrukturyzacji szpitala był zmuszony skorzystać z poręczenia finansowania udzielonego przez samorząd.

- Tak układamy z państwem te programy restrukturyzacyjne, żeby były optymalne i bezpieczne. Chylę czoła przed szpitalami przygotowujących programy naprawcze, bo biorąc pod uwagę to wszystko co się dzieje na rynku, ich ułożenie jest dużym wyzwaniem dla szpitali i dla nas, ale trzeba to robić - podkreślał.

"Restrukturyzację szpitala można przeprowadzić zawsze"

Barbara Stawarz przypomniała, że od 2020 r. zarządzany przez nią szpital współpracuje z BGK z powodzeniem realizując program naprawczy pomimo epidemii covid i konieczności pomocy docierającym ofiarom wojny w Ukrainie.

- Udaje się to dzięki zwracaniu uwagi m.in. i na takie kwestie jak rzetelne rozliczanie świadczeń zdrowotnych przez personel czy poddawanie sprzętu renowacji, naprawom w opłacalnym zakresie zamiast jego usuwania. Ważne jest rozwijanie usług, na które jest zapotrzebowanie w regionie, zastrzyk finansowy daje też certyfikat akredytacyjny - wyliczała.

Zdaniem dyr. Piotra Nowickiego, restrukturyzację można przeprowadzić zawsze. - Nie można oczekiwać, aż będzie stabilnie, nie ma na to czasu - mówił, zaznaczając, że restrukturyzacja nie musi zawsze zakończyć się dodatnim wynikiem finansowym czy zbilansowaniem, ale ważne jest, że poprawi sytuację finansową szpitala. - Skoncentrujmy się na tym co można a nie na tym czego nie można - radził wątpiącym w możliwość restrukturyzacji niektórych szpitali.

Dyrektorzy szpitali mówili też o zmianach jakich oczekiwaliby w finansowaniu szpitali w nadchodzącym roku. - Naszym celem jest, żeby przynajmniej odzyskać koszty zmienne z nadwykonań, które sięgną wartości 30 mln zł, gdyż to zapewni szpitalowi realizację planu naprawczego w tym roku - mówił Michał Szabelski, zastępca dyrektora naczelnego ds. finansów i rozwoju w SP Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie, zwracając uwagę na niepewność szpitali co do odzyskiwania takich pieniędzy po przekroczeniu ryczałtu.

Co dalej z ryczałtem. "Nie ma tu dobrego rozwiązania"

Jak przekazał Bernard Waśko, najprawdopodobniej nastąpi zmiana w rozporządzeniu dotyczącym naliczania ryczałtu.

- Mamy w tej chwili w szpitalach ok. 850 mln zł przekroczenia ryczałtu i ok. 900 mln zł niewykonań. Gdybyśmy jednak chcieli w prosty sposób sfinansować nadwykonania przesunięciem środków ze szpitali, które nie wykonują ryczałtu, a są to głownie szpitale powiatowe, to rodzi się pytanie, jak mamy restrukturyzować takie szpitale - mówił, mając na myśli fakt, że te placówki zgodnie z obowiązującymi przepisami wejdą w kolejny rok z ryczałtem pomniejszonym.

- Nie ma tu dobrego rozwiązania. Te rozwiązania są obecnie opracowywane i dyskutowane - zaznaczył.

Zapowiedział, że ilość zakresów świadczeń wyłączonych z ryczałtu do odrębnego finansowania będzie znacznie większa niż w tej chwili. - Decyzje systemowe zapewne będą zapadać na przełomie listopada i grudnia. Wiedza o kierunkach zmian zostanie przeniesiona do debaty publicznej - powiedział Bernard Waśko.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum