Będą zmiany finansowania opieki nad przewlekle chorymi? Porozumienie POZ rozmawia o umowach

Autor: oprac. JKB • Źródło: PPOZ, Rynek Zdrowia24 listopada 2022 13:40

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia poinformowało o  spotkaniu w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym uczestniczył prezes Funduszu Filip Nowak. Głównym tematem spotkania było określenie warunków zawarcia umów na 2023 rok.

Będą zmiany finansowania opieki nad przewlekle chorymi? Porozumienie POZ rozmawia o umowach
PPOZ podsumowało spotkanie z NFZ. Fot. AdobeStock
  • Przypomnijmy: Porozumienie Pracodawców w Ochronie Zdrowia skierowało oficjalne pismo do prezesa NFZ Filipa Nowaka w sprawie m.in. przedłużenia umów w zakresie POZ
  • Przedstawiciele Porozumienia wnioskowali przy tym o kolejne spotkanie w celu podjęcia rozmów w zakresie funkcjonowania POZ w 2023 roku
  • Do spotkania doszło w Centrali NFZ – przedstawiono na nim m.in. konieczność waloryzacji stawki kapitacyjnej o wskaźnik inflacji i konieczności wsparcia informatycznego

Wstępne ustalenia w sprawie umów

W Centrali NFZ doszło do spotkania przedstawicieli Porozumienia POZ z prezesem NFZ Filipem Nowakiem – tematem było określenie warunków zawarcia umów na 2023 rok.

W trakcie spotkania przedstawiciele PPOZ w pełni podtrzymali stanowisko, dotyczące konieczności waloryzacji stawki kapitacyjnej o wskaźnik inflacji (konieczność tę wskazywali wcześniej w oficjalnym piśmie do NFZ). Fundusz potwierdził analizę zaproponowanego rozwiązania.

Jak wynika z treści komunikatu PPOZ, NFZ przedstawił propozycję zmian w zakresie finansowania opieki nad pacjentem przewlekle chorym w związku z planowaną modyfikacją wskaźnika 3,2. Porozumienie przyjęło powyższe wskazania do analizy, lecz "temat ten zostanie omówiony na kolejnym spotkaniu celem wypracowania spójnego stanowiska".

Jednym z istotnych punktów spotkania była także kwestia opieki koordynowanej, której PPOZ nie przyjmuje w obecnej propozycji.

- PPOZ w całej rozciągłości podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące opieki koordynowanej, która w obecnym kształcie organizacyjnym i finansowym jest nierealna i nie do przyjęcia, wskazując, że zmiana systemu oczywiście jest konieczna, ale wymaga: kadr, urealnienia obecnych zapisów i realnych zasad finansowania – czytamy.

NFZ poinformował o planach związanych ze zmianami w koordynacji 2023, które obecnie są projektem analizy.

Dalsze problemy wymagające zmian

W trakcie spotkania zaakcentowano, że istnieje konieczność wsparcia informatycznego, jak również dodatkowego finansowania gwarantującego cyberbezpieczeństwo, a to pozostaje w gestii Ministerstwa Zdrowia i CeZ.

Centrala NFZ oczekuje także na propozycje w zakresie wsparcia w celu utrzymania funkcjonowania małych podmiotów POZ w odległych miejscowościach z niskim zaludnieniem. Obie strony rozmów przedstawiły swoje stanowiska i argumenty. PPOZ przedłużenie obecnych umów uzależniło od reakcji NFZ na omóione problemy.

PPOZ o wsparciu dla małych placówek

Przypomnijmy: PPOZ wystosowało pismo skierowane do prezesa NFZ Filipa Nowaka (9 listopada). W dokumencie tym Porozumienie przypomina, że wprowadzenie opieki koordynowanej ma na celu jedynie wsparcie dużych i wielokierunkowych podmiotów.

Zdaniem Porozumienia należy wprowadzić wskaźnik korygujący kapitacyjną stawkę bazową lekarza POZ o średnioroczny wskaźnik cen towarów konsumpcyjnych w stosunku do roku poprzedniego - "taki wzrost stawki zagwarantuje możliwość dalszego funkcjonowania placówek POZ, w tym zabezpieczenie ich w towary i usługi, których ceny z racji inflacji rosną z roku na rok".

Wskazano także, że konieczne jest wsparcie finansowe dla wszystkich małych podmiotów/świadczeniodawców w zakresie pomocy we wdrażaniu procesów informatyzacji. Wskazano również na konieczność wsparcia finansowego z NFZ dla placówek na inwestycje z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum