Będą pieniądze na kontrakt dla poradni chorób metabolicznych łódzkiego ICZMP

Autor: DM, Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2012 16:28

Lada dzień rozpiszemy dodatkowy konkurs dla poradni chorób metabolicznych i mam nadzieję, że uda nam się świadczenia w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi ponownie zakontraktować - zapowiada w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Anna Leder, rzeczniczka Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

NFZ nie podpisał kontraktu z poradnią chorób metabolicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi na 2012 rok. Jednak we wtorek (10 stycznia) Anna Leder przyznaje, że placówka ta jest unikatowa w skali województwa.

- Rodzice dzieci tam leczonych sygnalizowali nam, że brak tej poradni jest dla nich bardzo uciążliwy - mówi nam rzeczniczka łódzkiego NFZ.

Dr Ewa Starostecka, kierownik poradni chorób metabolicznych ICZMP, wysłała odwołanie do NFZ. W liście opublikowanym na łamach Dziennika Łódzkiego pisze, że utrata kontraktu to dramat dla pacjentów.

Dodaje, że codziennie przychodzą do poradni rodzice z dziećmi, którzy proszą o poradę i pomoc. Starostecka podkreśla, że wrodzone wady metaboliczne wymagają stałej kontroli lekarskiej, dlatego pod opieką lekarzy z poradni było 2 tys. pacjentów z całego województwa.

Jak informuje Ewa Starostecka, obecnie lekarze przyjmują chorych charytatywnie, żeby nie zostawić ich bez pomocy. Przypomina, że najmłodszy pacjent poradni ma dwa tygodnie i szybko potrzebuje leczenia.

Anna Leder w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl tłumaczy, że w konkursie na poradnię metaboliczną w województwie łódzkim było bardzo wielu oferentów. Podkreśla, że konkurencja była bardzo duża, a NFZ zgodnie z prawem i procedurami konkursowymi wybrał trzy najlepsze oferty, w tym dwie dużych klinicznych szpitali.

- Problem w tym, że w wytycznych do kontraktowania nie ma czegoś takiego jak poradnia chorób metabolicznych dla dzieci, nie ma takiego produktu kontraktowego - wyjaśnia Leder. Tymczasem poradnia w ICZMP w Łodzi miała właśnie wyodrębniony zakres usług dla dzieci.

- Być może dlatego oferta tej placówki przepadła w konkursie - tłumaczy rzeczniczka. Z drugiej strony przyznaje, że na tym też polega wyjątkowość tej placówki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum