Będą kolejne zmiany w składce zdrowotnej

Autor: oprac. JKB • Źródło: Business Insider, Rynek Zdrowia23 czerwca 2022 12:30

Ministerstwo Finansów chce powołać zespół pod wodzą rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, aby ujednolicić podstawy wyliczenia składek oraz podatku dla przedsiębiorców.

Będą kolejne zmiany w składce zdrowotnej
Od 1 lipca wejdą w życie nowe przepisy podatkowe. Fot. AdobeStock
  • Od 1 lipca Ministerstwo Finansów wprowadza ważne zmiany w Polskim Ładzie – zdaniem resortu przepisy mają być prostsze
  • Istotną rolę w tej kwestii odgrywa złożenie zeznania PIT-2, a resort chce, aby spójne były podstawy naliczania składek raz podatku dla firm – podkreśla Business Insider
  • Tym samym od 1 lipca zostanie obniżona podstawowa stawka PIT z 17 proc. do 12 proc. przy pozostawieniu wysokiej kwoty wolnej (30 tys. zł) i wyższego progu podatkowego (120 tys. zł)
  • W przypadku naliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców, resort poinformuje w najbliższych miesiącach

Podatki. Kluczowe zmiany od 1 lipca

Jak przypomina Business Insider, od 1 lipca zostaną wprowadzone zmiany, które znacznie uproszczą system podatkowy. Istotna zmiana polega na obniżeniu podstawowej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. przy pozostawieniu wysokiej kwoty wolnej (30 tys. zł) i wyższego progu podatkowego (120 tys. zł).

Tym samym obniżenie stawki podatku wpłynie na kwotę zmniejszającą zaliczki na podatek, a kwota ta wyniesie 3,6 tys. zł rocznie – wskazuje Business Insider. Co prawda resort finansów zaznaczył, że niektórzy podatnicy zapłacą od lipca wyższe zaliczki na PIT, ale już na koniec roku większość z nich wyjdzie na plus. W ocenie sekretarza stanu Artura Sobonia zaletą zmian jest fakt, że są one przewidywalne i stabilizują system podatkowy.

- Zmiany są rozłożone na dwa etapy. Część z nich przenieśliśmy na 1 stycznia 2023 roku, w zakresie systemu poboru zaliczek na PIT. W konsultacjach społecznych okazało się, że nie wszystko da się technicznie wprowadzić już od 1 lipca. Np. dostawcy oprogramowania IT powiedzieli, że nie do zrobienia w terminie 1 lipca jest wdrożenie zmian w zakresie kwoty wolnej dla osób mających umowy zlecenia. Dlatego w tym roku tacy podatnicy skorzystają ze wszystkich korzyści podatkowych w zeznaniu rocznym, a w zakresie zaliczek od 1 stycznia 2023 roku – wyjaśnił podsekretarz stanu cytowany przez Business Insider.

Co planuje resort finansów?

Dalsze zmiany dotyczą także zleceniobiorców, ponieważ wiążą się one z niższym wynagrodzeniem miesięcznym oraz niższym podatkiem rocznym – dotyczą zasad obowiązujących w styczniu 2022 oraz podatku zapłaconego w 2021 roku – wskazał Business Insider.

Osoby te od lipca 2022 roku będą musiały mierzyć się ze wzrostem wysokości miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy o 103 zł, natomiast od 2023 roku zaliczek nie będzie.

Co ważne, kluczowe jest złożenie PIT-2 uprawniający płatnika do potrącania kwoty zmniejszającej podatek. Od 2023 roku podatnik będzie mógł złożyć takie oświadczenie maksymalnie trzem płatnikom, a nie tylko jednemu - ma to znaczenie w kontekście obniżenia sumy pobranych w ciągu roku zaliczek na podatek – wylicza portal.

Co z dorabiającymi emerytami?

MF zaplanowało zmiany także dotyczące dorabiających emerytów, ponieważ wzrosną zaliczki. Resort zaznaczył, że korzyści będą zauważalne pod koniec roku – wtedy też dopłata do podatku będzie dużo niższa, niż w myśl obowiązujących od stycznia przepisów, gdyż sam podatek będzie niższy –wyjaśnia Business Insider.

W przypadku zaliczek (przy złożonym oświadczeniu PIT-2) z tytułu emerytury będą niższe od lipca o 25 zł, jednak z tytułu etatu wzrosną o ponad 100 zł do poziomu 384 zł.

- Finalna wysokość podatku po nadchodzących zmianach będzie o ponad 2 tys. zł niższa niż według obowiązujących obecnie regulacji wprowadzonych od 1 stycznia i o niemal 800 zł niższa niż w 2021 roku – podaje Business Insider.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum