Beata Drzazga: pandemia jest trudnym egzaminem z zarządzania w sektorze medycznym

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 08 września 2020 19:31

Na początku pandemia koronawirusa była dla wszystkich przedsiębiorców, nie tylko w Polsce, dużym zaskoczeniem, a zarazem poważnym wyzwaniem. Musieliśmy pokazać, w jaki sposób zarządzać m.in. firmami medycznym w zupełnie wyjątkowych warunkach - mówi Beata Drzazga, prezes zarządu BetaMed SA.

Beata Drzazga: pandemia jest trudnym egzaminem z zarządzania w sektorze medycznym
Beata Drzazga w rozmowie z Rynkiem Zdrowia; FOT. PTWP

- Wspólnie z ok. 350 pracownikami administracyjnymi stworzyliśmy plan jak najszybszego zdobycia środków ochrony indywidualnej, aby nasi lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci oraz opiekunowie mogli normalnie pracować i nie obawiali się wchodzić w środowiska domowe naszych pacjentów - mówiła podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego* Beata Drzazga, prezes BetaMed SA - podmiotu, w ramach którego działa 91 filii świadczących w 11 województwach m.in. opiekę długoterminową domową.

- Mamy pod opieką seniorów, często z wielochorobowością, a także liczną grupę osób pod respiratorami - zarówno dorosłych, jak i dzieci. Ich odporność jest osłabiona, dlatego już na pierwszych spotkaniach z naszymi pracownikami, od samego początku epidemii, ustaliliśmy jasny plan działań oraz procedury postępowania niezbędne do tego, aby w pełni profesjonalnie zajmować się naszymi podopiecznymi - wyjaśnia prezes Drzazga.

Dodaje: - Ważne było także to, aby rodziny pacjentów, w obawie przed zakażeniem koronawirusem, nie bały się wpuszczać do mieszkań naszych pracowników. Myślę, że podołaliśmy tym wyzwaniom, a w naszych placówkach nie było żadnych ognisk infekcji SARS-CoV-2.

- Pamiętajmy jednak, że pandemia trwa. Dlatego cały czas musimy dysponować odpowiednimi zasobami środków ochrony indywidualnej i przestrzegać wszelkich zasad reżimu sanitarnego, by nasi pracownicy - w tym pielęgniarki, których tak brakuje w naszym kraju - nie chorowali i mogli bez przeszkód pomagać naszym pacjentom. Tym bardziej, że wśród wielu z nich teleporady nie znajdą zastosowania, gdyż są to np. osoby z odleżynami, a więc wymagające bezpośrednich form opieki - tłumaczy prezes BetaMed SA.

Dodaje, że pandemia po raz kolejny dowiodła, że zarządzający podmiotami leczniczymi w Polsce muszą być zawsze przygotowani na zmiany.

Wypowiedź zarejestrowana podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 2-4 września 2020 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum