Bartosz Stemplewski: - Moja strategia to nie wydawać więcej niż się ma

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2019 10:38

Bartosz Stemplewski, nowy dyrektor zadłużonego na prawie 60 mln Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, zaczynał od Kasy Chorych, NFZ. Później w jego zawodowym CV był Szpital Kielecki, Szpital „Górka” w Busku i ZOZ w Pińczowie. Teraz przed nim kolejne trudne wyzwanie.

Bartosz Stemplewski: - Moja strategia to nie wydawać więcej niż się ma
Bartosz Stemplewski. Fot. materiały prasowe

Jak przekonuje w rozmowie z Gazetą Wyborczą, dług placówki był dla niego motorem do działania. Ubiegły rok dla kieleckiego szpitala był bardzo zły - przyniósł aż 34 mln zł straty, przede wszystkim ze względu na rosnące wynagrodzenia pielęgniarek i lekarzy.

Jego zdaniem, jeśli wynagrodzenia i umowy cywilnoprawne sięgają 70 proc. przychodów, to bardzo trudno będzie doprowadzić do sytuacji bliskiej zeru, ale do końca roku jest możliwość w znaczącym stopniu ograniczyć straty.

Ratunkiem będą oszczędności. Zdaniem dyrektora Stemplewskiego zejście o około 3 proc. na ilości i cenie materiałów, powinno dać 5-6 mln zł oszczędności rocznie. Powinna się zmienić także polityka zakupowa w szpitalu. Na pewno będą zmiany organizacji szpitala. 

Jak mówi Stemplewski, jego strategią jest nie wydawać więcej niż ma się do dyspozycji. Robić to, co potrzebne, ale nie na pokaz. W jego ocenie w szpitalu brakuje integracji pracowników, tego aby poczuli, że wszyscy pracują w tej samej firmie.

Więcej: kielce.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum