Barometr zawodów: krótsza lista tych deficytowych. Pielęgniarki i lekarze bardzo wysoko

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Rp.pl/barometrzawodow.pl02 stycznia 2023 16:00

Dotkliwszy będzie w tym roku deficyt lekarzy, których zawód od kilku lat notowany jest jako deficytowy: „przychodnie i szpitale będą się mierzyć się z ich niedoborem aż w 253 powiatach” – analizuje Rzeczpospolita.

Barometr zawodów: krótsza lista tych deficytowych. Pielęgniarki i lekarze bardzo wysoko
Dotkliwe braki lekarzy i pielęgniarek niedobory prawie w każdym powiecie. Fot. Shutterstock
  • Opublikowano najnowszy Barometr Zawodów
  • Lista określa prognozę zapotrzebowania na fachowców i specjalistów w wybranych profesjach w 2023 r.
  • Liczba deficytowych zmniejszyła się do 27 z 30 w ub. roku. Najnowsze prognozy jako pierwsza podsumowała dzisiejsza Rzeczpospolita (rp.pl)

Braki na rynku pracy: kierowcy TIR-ów i pielęgniarki

Według prognoz Barometru Zawodów (www.barometrzawodow.pl to prognozy prowadzone przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie) – w 2023 r. najbardziej dotkliwie na rynku pracy brakować będzie kierowców ciężarówek i TIRów. Jak pisze dzisiejsza rp.pl, która raportowi przygląda się jako pierwsza, deficyty w tym zawodzie występują w całej Polsce.

- Na drugim miejscu są pielęgniarki i położne, deficytowe w 313 powiatach [w Polsce jest 314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatu, przyp. red.] – pisze Rzeczpospolita. Te dwa zawody są wg Barometru „deficytowe” od 2016 roku.

Jak przeanalizowała Rp.pl, bieżący rok będzie już drugim z rzędu, kiedy nie odnotowany zostanie żaden zawód nadwyżkowy. Na skrórcenie listy zawodów deficytowych z 30 w ub. roku do 27 obecnie wpływ mają gorsza koniunktura i wysoka inflacja.

Z listy zawodów deficytowych – jak zauważa Rp.pl, zniknęli piekarze, co ma związek z wzrostem cen prądu i upadłością wielu firm piekarniczych. Nie ma niej również pracowników branży drzewnej i meblarskiej (spadł popyt na meble). Nowymi zawodami na liście deficytowej są od tego roku nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących oraz szkół specjalnych.

Jak wynika z prognozy Barometru Zawodów, dotkliwszy będzie w tym roku deficyt lekarzy, których zawód od kilku lat notowany jest jako deficytowy: „przychodnie i szpitale będą się mierzyć się z ich niedoborem aż w 253 powiatach” – analizuje Rp.pl.

„Utrzymają się też problemy w dostępie do psychologów i psychoterapeutów, których niedobór nasiliło pogorszenie kondycji psychicznej Polaków w czasie pandemii. Psychologowie i psychoterapeuci, którzy we wcześniejszych latach znajdowali się w równowadze, do grupy deficytowych profesji trafili w 2022 roku, zaś w tym roku ich niedobór jest prognozowany aż w 260 powiatach – podaje dziennik.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze