×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Barometr WHC: roczny bilans kolejek w ochronie zdrowia

Autor: RZX/Rynek Zdrowia07 grudnia 2015 12:24

Fundacja WHC informuje, że w roku 2015 przeciętny czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne nie spadł od stycznia poniżej 11 tygodni.

Barometr WHC: roczny bilans kolejek w ochronie zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z najnowszym, grudniowym Barometrem WHC, średni czas oczekiwania na udzielenie świadczenia zdrowotnego wynosi 3 miesiące.

Do rekordowych przypadków monitorowanych świadczeń należą m.in. czas oczekiwania na wykonanie endoprotezoplastyki stawu biodrowego - w jednej z podkarpackich placówek zapisano pacjenta na luty 2029 r. (13 lat), czy wyznaczenie wizyty u ortopedy za 1,5 roku w Grodzisku Mazowieckim.

Wyniki kolejnego raportu WHC pokazują, że pakiet kolejkowy wprowadzony z początkiem roku 2015 nie działa. O ile pakiet onkologiczny faktycznie zmienił sytuację osób z podejrzeniem chorób nowotworowych, o tyle pakiet kolejkowy pozostaje fikcją.

Obecnie najdłużej pacjenci czekają na wizytę u ortodonty (9,7 mies.),  endokrynologa (7,7 mies.), oraz angiologa (7,1 mies.).

Istotnym problemem w ochronie zdrowia wciąż pozostaje etapowość leczenia. Zbyt długa ścieżka leczenia może powodować realne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Pacjent napotyka na ograniczenia na każdym etapie: konsultacji specjalistycznej, diagnostyki, zabiegów oraz  świadczeń  rehabilitacyjnych.

Pacjenci często odsyłani są od specjalisty do specjalisty, co powoduje znaczne wydłużenie czasu leczenia, a długi czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii jest dla pacjenta nie tylko uciążliwy, ale przede wszystkim ma ogromny wpływ na skuteczność leczenia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze