Barometr WHC: gdzie są najdłuższe kolejki?

Autor: WHC/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2014 18:11

Fundacja Watch Health Care zajmująca się badaniem dostępności do świadczeń zdrowotnych przedstawiła w poniedziałek (14 kwietnia) najnowszy Barometr WHC. Najdłuższa kolejka dotyczy niezmiennie ortopedii i traumatologii narządu ruchu (czas oczekiwana wynosi 9,6 mies.), stomatologii (czeka się przeciętnie 8,6 mies.) oraz w angiologii, gdzie kolejka wynosi 5,9 miesiąca.

Najkrócej pacjenci czekają na realizację świadczeń w trzech dziedzinach. Są nimi: neonatologia, medycyna paliatywna oraz radioterapia onkologiczna. W wymienionych dziedzinach czas oczekiwania wynosi 0,6 mies., a więc nieco ponad dwa tygodnie.

Z analiz przeprowadzonych przez Fundację wynika, że jednym z najważniejszych problemów pacjentów jest utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów oraz etapowość leczenia.

Obecnie na konsultację specjalistyczną czekamy średnio 2,3 mies. Jest to dłużej o 0,3 mies. w porównaniu zarówno do poprzednio badanego okresu, jak i wyników z tego samego okresu ubiegłego roku. Specjalistami, do których dostęp jest najbardziej ograniczony są: ortodonci (11,5 mies.), angiolodzy (7,8 mies.), oraz endokrynolodzy (6,5 mies.).

Budujące wydają się być wyniki uzyskane w odniesieniu do świadczeń diagnostycznych - ocenia WHC. Obecnie średni czas oczekiwania na badania diagnostyczne wynosi 1,8 mies. W porównaniu do wyników uzyskanych rok wcześniej czas ten skrócił się o 0,2 mies. Jednak i tu pacjenci mogą napotkać na kilkumiesięczne terminy oczekiwania. Tak jest w przypadku badania bezdechu śródsennego, gdzie czas oczekiwania wynosi średnio prawie 9 mies. lub badania rezonansem magnetycznym, gdzie trzeba poczekać 7 mies.

Zabiegami lub operacjami, do których dostęp jest najbardziej ograniczony są: endoprotezoplastyki stawu biodrowego oraz kolanowego, zabieg usunięcia zaćmy oraz laryngologiczne zabiegi rekonstrukcji kosteczek słuchowych i stapedotomii. Pocieszająca dla chorego może być informacja, że w prawie wszystkich wymienionych świadczeniach (poza operacją zaćmy) czas oczekiwania uległ skróceniu w stosunku do poprzednio badanego okresu.

Przykładem dziedziny, w której istotną rolę odgrywa etapowość leczenia jest onkologia. W 2010 roku schorzenia nowotworowe dotknęły 140,5 tys. mieszkańców Polski, jest to więc duży problem społeczny.

Wśród świadczeń onkologicznych największe ograniczenie dotyczy badania cytogenetycznego, na które pacjent czeka niemal 4 miesiące. Kolejnym ze świadczeń jest wizyta u hematologa, gdzie czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wyniósł 3,5 mies. Świadczenia z zakresu dziedzin onkologicznych, do których dostępność jest najlepsza to: brachyterapia, immunochemioterapia oraz radioterapia paliatywna w leczeniu raka płuca.

Fundacja przeprowadziła analizę ”drogi” pacjenta wraz z uwzględnieniem ograniczeń, na które może napotkać na każdym etapie: konsultacji, diagnostyki oraz podjęcia leczenia. Statystyczny pacjent z rakiem płuc na rozpoczęcie leczenia czeka w Polsce ok. pół roku. Realizowany w Polsce od 2007 roku Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych wydaje się nie przynosić rezultatów. Do najważniejszych problemów polskiej onkologii zaliczyć można przede wszystkim niepokojące dane epidemiologiczne, takie jak: wzrastająca liczba zgonów z powodu nowotworów, czy niski wskaźnik wczesnych rozpoznań - komentuje WHC.

Kolejkowy raport w pełnej wersji został opublikowany na stronie www.korektorzdrowia.pl/barometr/.

Wyniki najnowszego Barometru WHC zostaną również zaprezentowane 16 kwietnia, podczas konferencji WHC: Innowacje w systemie szczepień ochronnych - kiedy można oczekiwać zmian w dostępności do szczepień w Polsce?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum