Badanie opinii społecznej: działalność ZUS dobrze ocenia 46 proc. badanych, źle – 35 proc.

Autor: • Źródło: PAP14 października 2022 21:40

Działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie ocenia 46 proc. ankietowanych, negatywnie – 35 proc. Zdania na ten temat nie ma 19 proc. badanych. ZUS jest oceniany gorzej niż pół roku temu – wynika z najnowszego badania CBOS.

Badanie opinii społecznej: działalność ZUS dobrze ocenia 46 proc. badanych, źle – 35 proc.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w opinii Polaków. Fot. Shutterstock
  • Pozytywne oceny dominują wśród respondentów mających co najmniej 55 lat, wśród emerytów, rencistów i osób najsłabiej wykształconych
  • Wśród młodszych - osób poniżej 35 lat, a także wśród uczniów i studentów przeważają głosy krytyki
  • Działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest obecnie oceniana bardziej krytycznie niż przed sześcioma miesiącami

Aktualne problemy i wydarzenia - badanie CBOS

Autorzy badania CBOS zwracają uwagę, że działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest obecnie oceniana bardziej krytycznie niż przed sześcioma miesiącami. W marcu br. pozytywnie działalność ZUS oceniało 49 proc. respondentów, negatywnie - 33 proc. Opinii na ten temat nie miało wówczas 18 proc. ankietowanych.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (389) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) - dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań i strukturę. Badanie zrealizowano od 5 do 15 września 2022 r. na próbie liczącej 1119 osób (w tym: 58 proc. metodą CAPI, 25,3 proc. - CATI i 16,7 proc. - CAWI).
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum