Badania wśród studentów: młodzi lekarze jednak chcą emigrować

Autor: Dziennik.pl/ Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2009 09:37

Ponad dwie trzecie studentów medycyny poważnie rozważa wyjazd z Polski - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia przez zespół pracujący pod kierunkiem dr. hab. Krzysztofa Krajewskiego-Siudy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Ponad jedna trzecia ankietowanych studentów twierdzi, że chce emigrować od razu po studiach, z czego blisko połowa na stałe.

Młodzi lekarze są przekonani, że za granicą mogliby zarabiać więcej, pracując w lepszych niż w Polsce warunkach. W kraju - jak wynika z badań - najbardziej przeszkadza im ograniczony dostęp do niektórych specjalizacji, niesatysfakcjonujące zarobki, a także zbyt długa ścieżka kariery.
Ponadto, dla wielu ankietowanych studentów liczyła się kultura pracy, lepsze wyposażenie zagranicznej placówki, a także krótszy dzień pracy i bliższy kontakt z pacjentami.

Wielu młodych lekarzy wyjeżdża do Wielkiej Brytanii, Niemiec, USA, a ostatnio coraz częściej także do krajów skandynawskich. Swoje decyzje tłumaczą lepszymi zarobkami za granicą oraz większym szacunkiem dla osób, wykonujących ten zawód.

Zdaniem Krzysztofa Krajewskiego-Siudy, skala zjawiska budzi wielki niepokój, zwłaszcza, że kiedy sprawdzano, jak poważne są plany studentów, okazało się, że wielu z nich już rozpoczęło przygotowania do wyjazdu. Zaczęli się intensywnie uczyć języka obcego, wyjeżdżali na wakacyjne praktyki do szpitali za granicą i porównywali oferty pracy w Polsce i na świecie.

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł uważa jednak, że sytuacja nie jest aż tak dramatyczna, jak sugerują badania. Jego zdaniem wielu studentów deklaruje wprawdzie chęć wyjazdu, ale nie myśli o tym poważnie. Równocześnie przyznaje, że polscy lekarze są na świecie bardzo cenieni i dostają atrakcyjne oferty pracy. Dlatego w ciągu ostatnich 5 lat na wyjazd zdecydowało się 7 tys. lekarzy, czyli ok. 7 proc. wszystkich pracujących w zawodzie.

Problemu nie widzi natomiast minister zdrowia Ewa Kopacz. Jej zdaniem badania na temat planów emigracyjnych studentów medycyny są mało prawdopodobne. Minister, powołując się na swoje rozmowy ze studentami medycyny i młodymi lekarzami twierdzi, że studenci są zadowoleni zarówno ze sposobu kształcenia, jak i wynagradzania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum