Badania: pacjent w hospicjum kosztuje mniej niż pacjent przebywający w domu?

Autor: m.interia.pl/ Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2014 10:46

Większość Amerykanów deklaruje, że w przypadku zaawansowanego nowotworu chce pożegnać się z życiem we własnym domu. Przeprowadzono zatem badania, które miały dać odpowiedź na pytanie, czy takie rozwiązanie jest mniej kosztowne od pobytu w hospicjum.

Badania: pacjent w hospicjum kosztuje mniej niż pacjent przebywający w domu?
Fot. Archiwum

Badania, których wyniki zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie JAMA, opierały się na obserwowaniu dwóch grup, z których każda składała się z ponad 18 tys. Amerykanów w podeszłym wieku - informuje interia.pl

Wszyscy cierpieli na raka, który dał już przerzuty. Porównywano osoby, które korzystały z pomocy hospicjum, z tymi, które takiej pomocy nie otrzymywały. Badacze śledzili ich losy aż do ich śmierci.

Pacjenci hospicjum byli rzadziej hospitalizowani i mieli za sobą o połowę mniej wizyt na oddziałach intensywnej terapii. Mieli także o połowę mniej inwazyjnych zabiegów. Okazało się również, że prawdopodobieństwo, iż umrą w szpitalu lub w domu opieki spadło aż pięciokrotnie.

Różnice pojawiły się także w kwestiach finansowych. Pacjenci, którzy w ostatnim roku swojego życia korzystali z opieki hospicjum, potrzebowali o 8,7 tysiąca dolarów mniej, niż ci, którzy nie korzystali z opieki tego typu placówek.

Po obliczeniu średniej okazało się, że utrzymanie jednego pacjenta przebywającego w domu kosztowało rocznie średnio 71,517 tysięcy dolarów (w porównaniu do 62,819 tysięcy dolarów potrzebnych na utrzymanie pacjenta w hospicjum).

Więcej: http://m.interia.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum