Badania: co 11. starszego pacjenta rodzina najchętniej zostawiłaby w szpitalu

Autor: gazetakrakowska.pl/Rynek Zdrowia • • 04 października 2013 11:43

Według badań, które przeprowadzili naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, co 11. starszy pacjent jest albo całkowicie porzucony przez rodzinę w lecznicy, albo krewni chcą, żeby przebywał na oddziale dłużej, niż to potrzebne.

Badania: co 11. starszego pacjenta rodzina najchętniej zostawiłaby w szpitalu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dr Piotr Brzyski, statystyk z Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej CM UJ, komentuje: - To dużo. Zwłaszcza że dotyczy to osób powyżej 65. roku życia, niesamodzielnych i wymagających całodobowej opieki.

W projekcie "Porzucenia osób starszych" wzięły udział cztery krakowskie szpitale: MSW, im. Dietla, im. Żeromskiego oraz Uniwersytecki. Badania miały pokazać, czy i jak często hospitalizowane osoby starsze są pozostawiane przez rodziny samym sobie, czy jak długo i dlaczego rodzina zwleka z odbiorem takiego pacjenta ze szpitala.

Zbadanych zostało 709 osób powyżej 65. roku życia. Wszystkie trafiły do szpitala w okresie od listopada 2012 do maja 2013, czyli obejmującym najważniejsze święta oraz długi majowy weekend. Wybór oddziałów internistycznych i geriatrycznych miał służyć temu, aby uwzględnić starszych i niepełnosprawnych pacjentów, a nie osoby po urazach i poważnych wypadkach.

Z badań CMUJ wynika, że opiekunowie 21 spośród 709 badanych starali się o zmianę terminu ich wypisu, ale ostatecznie zabrali ich ze szpitala bez "poślizgu". 18 chorych zabrano ze szpitala później, niż proponowali lekarze. 20 chorych rodzina nie odebrała (choć mogła), ale równocześnie były wskazania, żeby ich przenieść na inny oddział, i tak się stało. Po sześciu z 709 chorych w ogóle nikt się nie zgłosił.

Więcej: gazetakrakowska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze