Badania: Czy polscy lekarze potrafią rozmawiać z pacjentami?

Autor: Dziennik Polski, RZ/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2010 09:01

Polscy lekarze mają większe problemy z komunikacją niż reszta społeczeństwa - to wniosek z badań przeprowadzonych na Politechnice Wrocławskiej przez zespół naukowców Zakładu Psychologii Zarządzania i Zachowań Konsumenckich - podaje Dziennik Polski.

Okazuje się, że polscy lekarze mają ponadprzeciętnie rozwiniętą umiejętność analitycznego myślenia, ale pod względem umiejętności komunikacyjnych i społecznych wypadają gorzej niż reszta społeczeństwa.

O tym, że powinno się poprawiać zdolności komunikacyjne lekarzy jest przekonany samorząd lekarski, który zapowiadał już wcześniej szkolenia dla lekarzy w zakresie psychologii i umiejętności kontaktu z pacjentem.

– Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Dentystów Naczelnej Izby Lekarskiej, koncentrujący się dotychczas głównie na podnoszeniu kwalifikacji typowo medycznych, zostaje przeorientowany na kształcenie właśnie z zakresu psychologii i umiejętności kontaktu z pacjentem. W Ośrodku w tym celu powstaną m.in. dodatkowe pomieszczenia – mówił w wywiadzie dla Rynku Zdrowia dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Prezes przyznaje, że podczas studiów medycznych nie ma zajęć przygotowujących w profesjonalny sposób do kontaktów z drugim człowiekiem, także tym przeżywającym tragedię związaną z chorobą swoją lub bliskiej mu osoby.

Badaniem dotyczącym umiejętności komunikacyjnych lekarzy objęto kilkuset lekarzy z różnych miast, pracujących w publicznych i prywatnych placówkach. Badani byli zarówno specjaliści z małych, osiedlowych przychodni, jak i dużych, specjalistycznych klinik.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum