BGK będzie wspierać nowe modele finansowania programów naprawczych szpitali, jeśli takie się pojawią

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia27 listopada 2022 18:19

Bank Gospodarstwa Krajowego udziela rocznie ok. 70 finansowań szpitalom. W tym roku do października było to około 700 mln zł - mówił Piotr Grzebalski, dyrektor Biura Relacji z Sektorem Publicznym Banku Gospodarstwa Krajowego. Zapowiedział, że BGK będzie wspierać nowe modele finansowania programów naprawczych szpitali, jeśli takie się pojawią.

BGK będzie wspierać nowe modele finansowania programów naprawczych szpitali, jeśli takie się pojawią
BGK będzie wspierać nowe modele finansowania programów naprawczych szpitali, jeśli takie się pojawią. Fot. Shutterstock

 

Wyniki szpitali gorsze. "Podchodzimy do nich ze spokojem"

Jak zaznaczył Piotr Grzebalski, Bank Gospodarstwa Krajowego współpracuje z ponad 200 podmiotami i dysponuje danymi, które pozwalają analizować trendy w sytuacji finansowej szpitali. Przyznał, że obserwowane wyniki szpitali są gorsze niż wcześniej.

- Podchodzimy do nich ze spokojem. Powinny być mierzone przede wszystkim na podstawie pełnych danych rocznych. O tym, jak np. zmiany wycen świadczeń, ale i zmiany w kosztach energii wpłynęły na wyniki finansowe szpitali, będzie można ocenić dopiero prawie w połowie następnego roku – stwierdził podczas XVIII Forum Rynku Zdrowia, w październiku.

Piotr Grzebalski, dyrektor Biura Relacji z Sektorem Publicznym Banku Gospodarstwa Krajowego.
Piotr Grzebalski, dyrektor Biura Relacji z Sektorem Publicznym Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zdaniem dyr. Piotra Grzebalskiego w czasie covidowym szpitale sprostały wyzwaniu.

- Mieliśmy tylko pojedyncze przypadki odroczeń finansowań. W tym zakresie potwierdzamy, że sytuacja się poprawiła wynikowo i płynnościowo – mówił odnosząc się m.in. do danych Ministerstwa Zdrowia dotyczących trendu w zakresie wyników finansowych szpitali. Według tych danych w ciągu lat 2020-21 nastąpił spadek zobowiązań wymagalnych szpitali o około 300 mln zł.

"Szpitale to jeden z najlepszych partnerów"

Ocenił, że czas coviodwy spowodował zaburzenia w realizacji programów naprawczych szpitali, ale nie dlatego, że nie były spłacane finansowania, lecz dlatego, iż nastąpiły utrudnienia po stronie przychodowej w zakresie wykonania ryczałtu, usług specjalistycznych.

– Finansowania są spłacane, szpitale to jeden z najlepszych partnerów, jeżeli chodzi terminową spłacanie zadłużeń – podkreślał dyrektor.

Jak podał, od 2009 roku w BGK nie było nawet jednego przypadku skorzystania z poręczenia przy finansowaniu udzielonym w trybie szczególnym prawa bankowego przez samorząd. - Tak układamy z państwem te programy restrukturyzacyjne, żeby były optymalne i bezpieczne – zapewniał.

- Mamy z sukcesem przeprowadzone programy restrukturyzacyjne. Nie zawsze wszystko założenia da się wykonać, ale to absolutnie nie przeszkadza by optymalizować finansowanie, dokonywać modyfikacji. Są to bardzo trudne finansowania. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku, ułożenie programów naprawczych dla szpitali jest dużym wyzwaniem dla państwa i dla nas, ale trzeba to robić – mówił zwracając się do dyrektorów szpitali.

Zapewnił, że BGK będzie wspierał nowe modele finansowania szpitali związane z ich restrukturyzacją, jeśli takie się pojawią.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze