BCO: celem nowej dyrektor m.in. krótszy czas oczekiwania na przyjęcie do szpitala

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 sierpnia 2017 14:31

Kompleksowe podejście do pacjenta onkologicznego, skrócenie czasu oczekiwania na przyjęcie do szpitala, a także utworzenie Breast Cancer Unit - znalazły się w planach nowej dyrektorki Białostockiego Centrum Onkologii (BCO) Magdaleny Borkowskiej.

BCO: celem nowej dyrektor m.in. krótszy czas oczekiwania na przyjęcie do szpitala
Nowa dyrektor zapowiedziała, że opieka nad chorym będzie przebiegała kompleksowo Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Białostockie Centrum Onkologii to jedyny w Podlaskiem specjalistyczny szpital leczący chorych na raka.

Dotychczasowa wieloletnia dyrektorka placówki, dr Marzena Juczewska, odeszła na emeryturę. Nowa, wyłoniona w drodze konkursu, we wtorek rozpoczęła pracę na tym stanowisku. Borkowska związana jest z sektorem zdrowia od 18 lat, m.in. dwukrotnie pełniła obowiązki dyrektora Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Białymstoku; ostatnio była zastępcą dyrektora gabinetu prezesa NFZ w Warszawie.

Jak mówiła Borkowska na spotkaniu prasowym, jej koncepcja to hasło: "Jesteśmy dla ciebie". Wyjaśniła, że jest to koncepcja nastawiona na pacjenta. - Pacjent onkologiczny to pacjent zagubiony, przestraszony, niezorientowany i w swojej chorobie, i w organizacji, stąd moje pierwsze działania będą nastawione na pacjenta - dodała.

Borkowska zapowiedziała, że opieka nad chorym będzie przebiegała kompleksowo - od poradni, przez oddział szpitalny aż po rehabilitację. Dodała, że dzięki temu m.in. będzie możliwe skrócenie czasu oczekiwania na przyjęcie do szpitala - obecnie to około miesiąca.

Dyrektor planuje również m.in. utworzenie Breast Cancer Unit, tj. wyspecjalizowanej jednostki leczenia nowotworów piersi, a także rozszerzenie programu profilaktycznego. Borowska mówiła też, że zamierza kontynuować działania poprzedniczki i - jak zapewniła - w szpitalu nie będzie rewolucji.

Jednak najważniejsze obecnie, co także podkreśla zarząd województwa, będzie przygotowanie szpitala do zmian, jakie wejdą w życie 1 października, gdy uruchomiona zostanie tzw. sieć szpitali.

Borkowska przypomniała, że w związku z powołaniem sieci szpitali, ustawodawca wyodrębnił "specjalne i wyjątkowe" miejsce dla szpitali onkologicznych, gdzie świadczenia będą nielimitowane. To znaczy - jak dodała - że będą "płacone w pierwszej kolejności bez żadnych ograniczeń". Dlatego, w ocenie Borkowskiej, to dobry moment na rozpoczęcie działań, aby wykazać, jaki ryczałt (który będzie obowiązywał od 1 października) będzie wypracowany i wskazany dla szpitala w przyszłości.

W Białostockim Centrum Onkologii rocznie jest hospitalizowanych ok. 8 tys. chorych. Przyszpitalne poradnie przyjmują w ciągu roku ok. 60 tys. pacjentów. Jesienią 2015 r. kosztem 85 mln zł oddano do użytku nowoczesną izbę przyjęć, przychodnię onkologiczną i blok operacyjny z czterema salami, salę intensywnego nadzoru medycznego, salę wybudzeń. Powstało także 14 stanowisk do chemioterapii dziennej. Zbudowano również parking podziemny. Był to pierwszy etap planowanej dużej modernizacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum