BCC za dobrowolnością ubezpieczenia. Szpitale nie mają pieniędzy na polisy

Autor: BCC, RR/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2015 11:30

Business Centre Club uważa, że umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych dla szpitali powinny być dobrowolne. Zdaniem BCC należy też rozważyć rozwiązanie polegające na objęciu ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych ubezpieczeniem od OC.

BCC za dobrowolnością ubezpieczenia. Szpitale nie mają pieniędzy na polisy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Postulaty BCC ws. ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych wynikają z analizy możliwości finansowych szpitali.

W Polsce mamy ponad 750 szpitali. Wiele z nich jest zadłużona - przypomina BCC i informuje, że zadłużenie szpitali publicznych w I kw. 2015 r. wzrosło do 10 mld 549 mln zł. Ponad 1/3 zobowiązań wymagalnych wszystkich szpitali generują szpitale kliniczne. Wśród zadłużonych lecznic znaczna część rzeczywiście znajduje się w bardzo złej sytuacji ekonomicznej.

W przesłanym nam w czwartek (27 sierpnia) stanowisku BCC przekonuje, że dodatkowe obciążanie szpitali kosztami polisy (od 300 do 700 tys. zł) z tytułu zdarzeń medycznych może zagrażać ich kondycji finansowej, zwłaszcza w przypadku szpitali powiatowych. "Szpitale musiałyby obniżać jakość i standard świadczonych usług medycznych, ciąć wydatki na leki, ograniczać zakup nowego sprzętu medycznego oraz minimalizować koszty pracownicze".

Z tych powodów BCC jest zdania, że umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych powinny być dobrowolne (co wpłynęłoby korzystnie także na rynek ubezpieczeń), a jeśli już mają być obowiązkowe, to w kontraktach szpitali z NFZ należy uwzględnić dodatkowe kwoty na to ubezpieczenie lub na jego refundację.

Rozważenia wymaga kwestia objęcia ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych ubezpieczeniem od OC. I to pomimo istniejących zastrzeżeń, że ubezpieczenie z tytułu zdarzeń medycznych ma charakter ubezpieczenia osobowego zawieranego na rzecz pacjenta (ochrona zdrowia i życia), zaś OC ma charakter ubezpieczenia majątkowego (zobowiązania wobec osób trzecich).

Business Centre Club przypomina, że z inicjatywy grupy posłów PO zostały podjęte prace nad ustawą o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawy o działalności leczniczej oraz ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw. Projekt przewiduje kolejną zmianę terminu obowiązku posiadania przez szpital umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych. Pierwotnie miały wejść w życie 1.01.2014 roku, następnie przesunięto termin na 1.01.2016 r. Obecna propozycja to 1.01.2017 r.

"Proponowana, kolejna zmiana terminu nie rozwiązuje problemu, tylko odsuwa go w czasie i świadczy o niskiej jakości przyjętej regulacji prawnej. Również krytycznie należy ocenić, że tak ważny przepis ustawy o działalności leczniczej, dotyczący ubezpieczeń z tytułu zdarzeń medycznych, jest zmieniany przy okazji nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym" - zauważa BCC.

Czytaj: Jest czas, żeby na nowo przemyśleć sprawę polis od zdarzeń medycznych

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze