×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

BCC: ubezpieczenia zrujnują finanse prywatnych i publicznych szpitali

Autor: RGX/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 31 stycznia 2012 21:44

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, szpitale mają obowiązek zawarcia dodatkowego, kosztownego ubezpieczenia z tytułu niepożądanych zdarzeń medycznych. Według Business Centre Club, błędem jest nakładanie na szpitale nowych obciążeń bez wskazania źródeł ich finansowania. Brakuje też symulacji skutków ekonomicznych ustawy oraz analizy ofert ze strony firm ubezpieczeniowych.

BCC: ubezpieczenia zrujnują finanse prywatnych i publicznych szpitali
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Zdaniem przedstawicieli BCC, przepisy dotyczące ubezpieczenia szpitali będą miały znacząco negatywny wpływ na budżety jednostek samorządu terytorialnego, do których należą szpitale. To z kolei negatywnie wpłynie na rynek pracy, rozwój regionalny i finanse publiczne oraz realizację zadań własnych miast, gmin i powiatów.

Rekomendowaną przez BCC formą instytucji ubezpieczenia są towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych (grupy podmiotów, np. szpitali). Utrudnieniem jest co prawda wymagana procedura i długi okres ich powołania, ale może to pomóc lepiej spożytkować pieniądze przeznaczone na leczenie pacjentów, a nie na zyski firmy ubezpieczeniowej.

BCC opowiada się za wprowadzeniem dobrowolności nowego ubezpieczenia oraz zmian systemowych na rynku ubezpieczeń szpitali. Za zasadne uznaje propozycje  dotyczące określenia warunków obowiązkowego ubezpieczenia, które umożliwią poszczególnym szpitalom podjęcie decyzji o zawarciu dodatkowego, "nadwyżkowego"  ubezpieczenia, według własnej oceny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum