BCC o przekształceniach szpitali w spółki

Autor: BCC/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2015 12:22

Eksperci Business Centre Club komentują ostatni raport NIK na temat przekształcanie szpitali w spółki kapitałowe. Mimo krytycznych uwag Izby uważają, że szpitale-spółki to efektywna forma organizacyjna, zapewniająca skuteczny i przejrzysty nadzór właścicielski.

BCC o przekształceniach szpitali w spółki
Fot. Shutterstock

Przekształcenia szpitali w spółki kapitałowe nie doprowadziły do trwałej poprawy sytuacji finansowej lecznic i skrócenia kolejek, ale też - wbrew wcześniejszym obawom - nie doszło do likwidowania oddziałów i pogorszenia dostępność świadczeń - wynika z opublikowanego 22 kwietnia raportu NIK, w którym oceniono skutki ustawy o działalności leczniczej.

Czytaj: NIK: przekształcenia szpitali nie poprawiły trwale ich sytuacji finansowej

”Na wprowadzone regulacje należy patrzeć nie tylko pod kątem prawnym, ekonomicznym czy techniczno-organizacyjnym, ale również politycznym, ponieważ jest to temat wrażliwy społecznie. Wbrew obawom, taka przebudowa w systemie ochrony zdrowia nie pogorszyła pacjentom dostępności do świadczeń, ale nie spełniła też głównego założenia rządowej reformy - oddłużenia szpitali” - czytamy w przesłanym we wtorek (5 maja) portalowi rynekzdrowia.pl. komentarzu BCC.

Podkreślono w nim, że szpitale - spółki to efektywna forma organizacyjna, zapewniająca skuteczny i przejrzysty nadzór właścicielski.

Wśród zalet przekształceń prowadzących do utworzenia spółki wymieniono m.in. wzrost wiarygodności kredytowej szpitala - spółki oraz możliwość korzystania z instrumentów finansowych m.in. poprzez zaciąganie pożyczek i kredytów przeznaczanych na restrukturyzację.

Podkreślono, że ustawa o działalności leczniczej (na jej podstawie odbywają się przekształcenia) stwarza możliwość świadczenia dodatkowych usług komercyjnych poza realizacją świadczeń objętych kontraktem z NFZ. Zwrócono uwagę, że zmiana formy prawnej nie oznacza przerwania zasady trwałości projektu unijnego, co oznacza, że korzystanie z funduszy unijnych nie wyłącza możliwości udzielania świadczeń komercyjnych poza sferą objętą finansowaniem z funduszy unijnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum