BBN wnosi do minister zdrowia o wyjaśnienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2009 12:58

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło chce od Ewy Kopacz o informacji o działaniach resortu w związku z zagrożeniem epidemią grypy.

Co odpowie Ewa Kopacz szefowi BBN? Foto: www.bbn.gov.pl

Szczygło chce także, by Kopacz oraz prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz, wyjaśnili powód „wystąpienia ograniczeń w zakresie finansowania świadczeń zdrowotnych, w stosunku do potrzeb zgłoszonych w 2009 r.”. Domaga się także przedstawienia założeń finansowania systemu ochrony zdrowia w roku 2010. Szczygło skierował w tej sprawie pismo do Kopacz i Paszkiewicza.

Jak informuje biuro prasowe BBN, Szczygło zapytał m.in. „o powód i skalę ograniczeń finansowych w odniesieniu do poszczególnych rodzajów świadczeń, o aktualny stan zadłużenia szpitali i innych placówek ochrony zdrowia”.

„A także o określenie, czy kierownicy poszczególnych placówek służby zdrowia kierowali do Ministerstwa Zdrowia lub NFZ swoje wątpliwości, dotyczące podejmowania decyzji, jakich działań - wymagających interwencji lekarskiej, w tym hospitalizacji - należy zaniechać z powodu wspomnianych ograniczeń finansowych” – napisano w komunikacie biura prasowego BBN.

Szczygło poprosił również o wyjaśnienie, jakie działania MZ podjęło w 2009 r. w celu zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku. Jak napisano w komunikacie, ma to związek z przewidywanymi ograniczeniami w finansowaniu ze środków publicznych systemu ochrony zdrowia.

Ponadto szef BBN chce dowiedzieć się, czy resort zdrowia planuje powrót do przygotowania projektu ustawy (nad którą prace zostały zatrzymane pod koniec 2007 r.) i wdrożenia sieci szpitali.

Na razie MZ nie udzieliło informacji w sprawie pisma szefa BBN.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum