B. dzierżawca szpitala w Pszczynie: powiat utrudnia wydawanie pacjentom dokumentacji medycznej

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2018 14:00

Spółka Centrum Dializa sp. z o. o. informuje, że zwróciła się z prośbą do starosty Pszczyny, Pawła Sadzy, o możliwość przechowania i udostępnienia dokumentacji, i spotkała się z odmową powiatu. Spółka do 30 czerwca prowadziła Szpital w Pszczynie.

W związku z pretensjami osób będących pacjentami zlikwidowanego Szpitala w Pszczynie dotyczącymi dostępu do dokumentacji medycznej zarząd Centrum Dializa wydał oświadczenie, w którym wyjaśnia przyczynę zaistniałej sytuacji. Fot. Archiwum

''Gdyby Powiat Pszczyński współpracował z Centrum Dializa sp. z o.0. i nie wprowadzał mieszkańców Pszczyny w błąd informując, że szpital będzie nadal funkcjonował oraz jasno wskazał na możliwość odbioru dokumentacji przed jego zamknięciem, nie byłoby obecnego zamieszania, a pacjenci nie straciliby możliwości utrzymania ciągłości leczenia'' - czytamy w oświadczeniu byłego dzierżawcy szpitala przesłanym we wtorek (3 lipca).

Centrum Dializa zapewnia, że w trybie natychmiastowym podjął próby uzyskania odpowiedniego tytułu do lokalu, w którym dokumentacja mogłaby zostać przechowana i przekazana chorym. Obecnie trwają działania mające na celu sprawne przeprowadzenie tej procedury.

''Centrum Dializa sp. z o o. wielokrotnie informowała media, mieszkańców i zainteresowanych o zamknięciu placówki z dniem 30 czerwca. Robiliśmy to na wiele sposobów, na przykład wywieszając baner na budynku szpitala o wymiarach 10 x 10 m o treści ''Decyzją NFZ Szpital zostanie zamknięty 30 czerwca - brońmy go!''. Natomiast starostwo w Pszczynie systematycznie, przy każdej możliwej sytuacji wprowadzało opinię publiczną w błąd zapewniając, iż otrzymają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i dalej bez żadnych przeszkód będą prowadzić szpital'' - oświadcza zarząd Centrum Dializa sp. z o.o.

W jego opinii decyzja starosty o braku możliwości przechowania dokumentacji pacjentów, stanowi kolejny dowód, iż ''działania Powiatu mają na celu wyłącznie utrudnienie Spółce Centrum Dializa funkcjonowania na rynku medycznym i jego deklaracje, że najważniejsze jest dobro pacjenta nie mają pokrycia w rzeczywistości''.

Centrum Dializa sp. z o.o. zobowiązuje się dopełnić wszelkich formalności związanych z przekazaniem pacjentom ich dokumentacji medycznej.

''(...) byłoby to jednak łatwiejsze gdyby Spółka uzyskałaby zgodę Powiatu na udostępnienie pomieszczenia w Szpitalu w Pszczynie, co niestety nie jest obecnie możliwe'' - głosi oświadczenie.

Centrum Dializa Sp. z o.o. utraciła kontrakt z NFZ na prowadzenie szpitala.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum