×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Arłukowicz: chcę powiedzieć jasno, kreatorem polityki zdrowotnej jest minister

Autor: PAP/Rynek Zdrowia18 grudnia 2013 15:45

By przeprowadzić skuteczne zmiany w NFZ potrzebuję współpracy ze strony urzędników, którzy muszą rozumieć kierunek, w którym podążamy - powiedział w środę minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, uzasadniając wniosek o odwołanie prezes NFZ Agnieszki Pachciarz.

Arłukowicz: chcę powiedzieć jasno, kreatorem polityki zdrowotnej jest minister
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według Arłukowicza dotychczasowa współpraca z NFZ na tym polu "nie dążyła do tego, żeby wprowadzić realne zmiany".

- Chciałbym powiedzieć jasno - kreatorem polityki zdrowotnej w Polsce jest minister zdrowia, a zadaniem płatnika jest finansowanie świadczeń medycznych - tylko tyle, a nie kreowanie polityki zdrowotnej - podkreślił minister.

Powiedział, że decyzje o odwołaniu prezes NFZ podjął dlatego, że "pacjenci nie powinni odczuwać żadnych zmian czy personalnych czy organizacyjnych w systemie ochrony zdrowia czy w NFZ".

- Ja zresztą mówiłem publicznie (...), że po zakończeniu okresu podpisywania umów ze szpitalami, kontraktowania podejmę się kompleksowej oceny pracy pani prezes i taką ocenę przeprowadziłem - powiedział minister, dodając, że efektem jest wniosek o odwołanie prezes Pachciarz.

Arłukowicz powiedział, że poinformował Pachciarz o swojej decyzji we wtorek wieczorem i przekazał jej dokładnie te same przyczyny, które podał w środę publicznie, "dotyczące rozumienia systemu weryfikacji osób nieubezpieczonych i sposobu w jaki pracował NFZ w tej sprawie w ciągu ostatniego roku".

- System eWUŚ to jest wielkie osiągnięcie (...), bo pacjent wchodzi do lekarza na podstawie dowodu osobistego, zaś sposób weryfikacji i tempo tej weryfikacji należy do urzędników. I urzędnicy powinni to weryfikować w taki sposób, żeby pacjent nie borykał się z trudnościami udowadniania czy jest ubezpieczony czy nie - mówił.

- Pacjent ma być zaopatrzony przez lekarza i tego oczekuję od NFZ-u, zaś NFZ musi wyjaśniać z innymi instytucjami - z ZUS-em - czy pacjent ma uprawnienia czy nie ma, a dopiero potem wyciągać z tego jakiekolwiek konsekwencje - dodał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze