×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Apteki będą miały pół roku na dostosowanie do przepisów. Każda musi kupić dodatkowy sprzęt

Autor: oprac. KK • Źródło: mgr.farm, Twitter/Rynek Zdrowia20 maja 2022 09:00

Apteki otrzymały nowe wymagania w związku z ich prowadzeniem. Na dostosowanie się do nich mają 6 miesięcy. Teraz apteki będą musiały być wyposażone w systemy monitorowania temperatury i wilgotności w każdym pomieszczeniu, w którym przechowuje się m.in. leki.

Apteki będą miały pół roku na dostosowanie do przepisów. Każda musi kupić dodatkowy sprzęt
2,5 tys. złotych jedna apteka przeznaczy na dostosowanie się do nowych wymogów. Fot. Adobestock
  • Apteki dostały sześć miesięcy na dostosowanie się do nowych wymagań
  • Wśród nich znalazło się wyposażenie aptek w urządzenia do pomiaru temperatury i wilgotności
  • Urządzenia będą musiały znaleźć się w każdym pomieszczeniu, w którym przechowywane są leki czy wyroby medyczne

Apteki muszą kupić specjalistyczne urządzenia

Jak podaje portal mgr.farm, prace nad rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki są na finiszu, a zainteresowane podmioty wyraziły opinie w konsultacjach publicznych.

Co zmieni rozporządzenie? Apteki, w myśl dokumentu, będą musiały zadbać o właściwe warunki przechowywania leków, a, co za tym idzie, odpowiednią temperaturę oraz wilgotność pomieszczeń, w których składowane są leki, wyroby medyczne czy też żywność o specjalnym przeznaczeniu medycznym. Tam, gdzie mają być przygotowywane leki recepturowe, czyli te, które farmaceuta sporządza na receptę przy wyraźnym wskazaniu lekarza, temperatura i wilgotność mają być monitorowane całodobowo pod kątem wskazanych parametrów. 

Nie mogą to być zwykłe termometry i higrometry. Jak wskazano w projektowanym rozporządzeniu, każde z urządzeń musi mieć świadectwo wzorcowania, do wystawienia którego upoważnione są jedynie akredytowane laboratoria wzorcujące. Urządzenie musi być również wyposażone w oprogramowanie, które pozwoli zapisać temperaturę lub wilgotność, a w przypadku przekroczenia któregoś z nich - powiadomić zawiadowcę apteki. 

Są problemy: czas, koszt i dostępność urządzeń

Farmaceuci wskazują jasno: czas goni, a zakup tych urządzeń nie jest taki prosty. Kosztują one bowiem sporo, a - jak wskazują farmaceuci w uwagach do projektu - mowa jest nie o jednym czy dwóch urządzeniach, ale aż ośmiu. - Na aptekę będą to 3 lodówki, receptura, 2 magazyny, front, komora przyjęć - wyliczają. Koszt najtańszego termometru spełniającego wymogi ma wynosić 305 zł netto, zaś cała aparatura miałaby wynieść pojedynczą aptekę 2,5 tys. złotych.

Problemem miałby być jednak nie tylko sam koszt, a dostępność urządzeń. Jak pisze Mariusz Politowicz z Naczelnej Rady Aptekarskiej, kilkanaście tysięcy aptek i kilkadziesiąt tysięcy podmiotów ruszy na zakupy urządzeń do monitorowania.

- Rozumiem, że one leżą na półkach oraz ich ceny nie wzrosną. Podobnie jak marże urzędowe. Widzę tu pewne analogie, które nie nastrajają mnie optymistycznie - podsumowuje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze