Apel do ministra zdrowia: zaprzestanie wypłacania dodatku niezrozumiałe

Autor: oprac. JKB • Źródło: Pracodawcy RP, Rynek Zdrowia04 kwietnia 2022 11:09

Jak podkreślają Pracodawcy RP w oficjalnym piśmie do ministra zdrowia, od 1 kwietnia NFZ zaprzestał wypłacania dodatkowej opłaty ryczałtowej w wysokości 3 proc. wartości świadczeń za utrzymanie stanu gotowości do udzielania świadczeń w reżimie sanitarnym. Pracodawcy chcą utrzymania finansowania tego dodatku.

Apel do ministra zdrowia: zaprzestanie wypłacania dodatku niezrozumiałe
Pracodawcy RP chcą dalszego wypłacania dodatku higienicznego. Fot. Shutterstock
  • NFZ od 1 kwietnia zaprzestał finansowanie dodatku 3 proc. – na ten stan rzeczy nie godzą się Pracodawcy RP
  • Organizacja zrzeszająca pracodawców podkreśliła w swoim apelu, że decyzja o zaprzestaniu wypłacania tego dodatku jest niezrozumiała
  • - Dodatek 3 proc. został wprowadzony celem utrzymywania stanu gotowości do udzielania świadczeń w podwyższonym reżimie sanitarnym. Miał on przede wszystkim zapewnić środki finansowe na organizację procesu udzielania świadczeń w sposób bezpieczny – argumentują Pracodawcy

Niezrozumiała decyzja resortu i NFZ

Pracodawcy RP w apelu do ministra zdrowia podnoszą, że jest dla nich niezrozumiałe, dlaczego zapadła decyzja o zaprzestaniu wypłacania dodatku 3 proc.

- Dodatek 3 proc. został wprowadzony celem utrzymywania stanu gotowości do udzielania świadczeń w podwyższonym reżimie sanitarnym. Miał on przede wszystkim zapewnić środki finansowe na organizację procesu udzielania świadczeń w sposób bezpieczny – zarówno dla pacjentów, jak i personelu świadczeniodawców. Było to spowodowane wzrostem kosztów prowadzenia działalności leczniczej, w tym wykonywania świadczeń opieki zdrowotnej, przez świadczeniodawców, w podwyższonym reżimie sanitarnym – podano w piśmie.

Pracodawcy RP przypominają także, że wciąż mamy do czynienia z galopującą inflacją oraz wzrostem kosztów funkcjonowania podmiotów leczniczych. Z kolei zarządzający podmiotamize względów bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego "muszą w dalszym ciągu utrzymać podwyższony rygor sanitarny".

Pracodawcy RP apelują do Ministra Zdrowia o utrzymanie formuły finansowania dodatku 3 proc. – np. niewypłacanie go z tzw. funduszu covidowego, a włączenie dodatku 3 proc. w powszechną podwyżkę wycen lub ceny za punkt i od kwietnia zwiększającego wyceny nie o 4,5 proc., a łącznie o 7,5 proc. – wynika z treści pisma.

Proponowane rozwiązania dla resortu zdrowia

Organizacja Pracodawców podkreśla także zauważalne nierówności w finansowaniu szpitali. Jak wymieniają, jedne placówki funkcjonujące w ramach tzw. sieci szpitali mają finansowanie zwiększone o 16 proc. w stosunku do takich samych świadczeń w pozostałych podmiotach szpitalnych.

- Do tego zabiera się podmiotom leczniczym istotne środki finansowe w postaci dodatku 3 proc. Sumarycznie w uproszczeniu okazuje się, że finansowanie zwiększy się tylko o 1,5 proc. Dla przypomnienia – oficjalna inflacja według GUS za rok 2021 to 5,1 proc., w styczniu 2022 roku 9,4 proc., a w lutym 2022 roku GUS podał, że wskaźnik ten wynosi 8,5 proc. Jest to ogromna dysproporcja pomiędzy rzeczywistym wzrostem o 1,5 proc., a inflacją na poziomie 8,5 proc. – wymieniono w apelu.

Pracodawcy RP ponownie przypominają o wyrównaniu finansowania szpitali, tak aby każdy szpital otrzymał taki sam poziom finansowania za te same procedury. "Pracodawcy RP liczą na zrozumienie przedstawionych argumentów i utrzymanie dodatku 3 proc., który zapewnia środki finansowe na zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa sanitarnego dla pacjentów, jak i personelu medycznego i niemedycznego".

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum