Apel Społecznej Rady Fiskalnej. "Wydatki na ochronę zdrowia powinny wynieść minimum 7 proc. PKB"

Autor: oprac. SzB • Źródło: Społeczna Rada Fiskalna, Twitter, Rynek Zdrowia22 września 2022 13:30

Społeczna Rada Fiskalna apeluje do rządu o m.in. większe nakłady na zdrowie. - Czekamy na dalsze procedowanie ustawy budżetowej i realizację naszych postulatów - podkreśla Jan Zygmuntowski, współprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii, która organizuje prace Rady.

Apel Społecznej Rady Fiskalnej. "Wydatki na ochronę zdrowia powinny wynieść minimum 7 proc. PKB"
Społeczna Rada Fiskalna apeluje o do rządu o większe nakłady na zdrowie. Fot. Shutterstock
  • Jest apel Społecznej Rady Fiskalnej skierowany do rządu ws. zmian w ustawie budżetowej
  • Jednym z postulatów jest to, aby wydatki na ochronę zdrowia wyniosły przynajmniej 7 proc. PKB, czyli zgodnie z obietnicą złożoną przez premiera Mateusza Morawieckiego
  • - Te 7 proc. PKB to tak naprawdę minimum, które jest konieczne, by jakość w polskiej ochronie zdrowia mogła dążyć do standardów europejskich - podkreśla Porozumienie Rezydentów

Społeczna Rada Fiskalna apeluje o większe nakłady na zdrowie

Społeczna Rada Fiskalna apeluje do rządu o zmiany w ustawie budżetowej. Proponuje kilka postulatów. - 8 organizacji społecznych reprezentujących interesy ponad 2 mln obywateli Polski mówi wspólnie: albo podwyżki dla budżetówki i większe nakłady na zdrowie, edukację i energetykę, albo Polaków czeka spadek jakości życia - czytamy we wpisie udostępnionym w mediach społecznościowych. 

Wśród tych organizacji są m.in. Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Krajowa Rada Spółdzielcza czy Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

- Czekamy na dalsze procedowanie ustawy budżetowej i realizację naszych postulatów - podkreśla Jan Zygmuntowski, współprzewodniczący
Polskiej Sieci Ekonomii, która organizuje prace Rady. 

Jednym z postulatów jest to, aby wydatki na ochronę zdrowia wyniosły przynajmniej 7 proc. PKB, czyli zgodnie - jak przypominają przedstawiciele Społecznej Rady Fiskalnej - z obietnicą złożoną przez premiera Mateusza Morawieckiego w ramach Polskiego Ładu. 

- Te 7 proc. PKB to tak naprawdę minimum, które jest konieczne, by jakość w polskiej ochronie zdrowia mogła dążyć do standardów europejskich. Idealistycznie dążymy do wyższych odsetków zgodnie z założeniem, że jest to inwestycja w zdrowie obywateli - skomentowali przedstawiciele Porozumienia Rezydentów na Twitterze. 

SRF powstała w 2022 roku

Przypomnijmy, że Społeczna Rada Fiskalna powstała w sierpniu tego roku. 

– Podobne rady fiskalne (fiscal council) funkcjonują w kilkunastu krajach świata, w większości w Europie. Zadaniem Społecznej Rady Fiskalnej jest ocena wydatków rządowych, założeń i planu budżetu, wieloletnich planów finansowych oraz polityki podatkowej. W wielu krajach rady fiskalne są niezbędne dla przegłosowania budżetu i dysponują kluczowym zdaniem wobec braku konstytucyjnych limitów zadłużenia – czytamy w uchwale Zarządu PLSE (Polska Sieć Ekonomii) powołującej Radę. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum