Anna Rulkiewicz o możliwości zanikania konkurencyjności miedzy szpitalami

Autor: Polska The Times/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2017 09:54

Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LuxMed i wiceprezydent Pracodawców RP, w rozmowie z Polska The Times dzieli się swoją obawą w związku ze zmianami w systemie ochrony zdrowia (między innymi w związku z wprowadzeniem tzw. sieci szpitali), że jej efektem będzie możliwość zanikania konkurencyjności między szpitalami.

Anna Rulkiewicz o możliwości zanikania konkurencyjności miedzy szpitalami
Na zdj. Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LuxMed i wiceprezydent Pracodawców RP. Fot. PTWP

Jak tłumaczy Rulkiewicz w sieci znalazły się głównie placówki publiczne i tylko 59 prywatnych, wśród których dominują jednak te skomercjalizowane, czyli wcześniej również publiczne. Jedynie kilka z nich jest typowo prywatnych. To zawęża możliwość dokonywania wyboru przez pacjentów.

Wiceprezydent Pracodawców RP w rozmowie z Polska The Times wyraża także obawę dotyczącą działania mechanizmu ryczałtu, który może stać w sprzeczności z efektywnością. Ryczałt jest stałą kwotą, którą otrzymuje szpital niezależenie od stopnia poprawy stanu pacjenta czy ilości wykonywanych zabiegów.

Zdaniem Rulkiewicz taki mechanizm rodzi zagrożenie, że szpitale będą koncentrować się na pacjentach, których leczenie nie jest kosztochłonne. Zwraca także uwagę na to, że sektor prywatny nie został potraktowany na równi z sektorem publicznym. Zdecydowana większość prywatnych placówek będzie opierała działalność na kontraktowaniu, które w wielu przypadkach kończy się po I kwartale 2018 r.

Nie wiadomo jednak, jak później będzie to finansowanie wyglądało a rzecz dotyczy też prywatnych szpitali wyspecjalizowanych w chirurgii jednego dnia, które w sieci nie zostały uwzględnione. Nie wiadomo, czy będą one objęte kontraktowaniem po I kwartale przyszłego roku.

Więcej: www.polskatimmes.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum