Ankieta PBS DGA: lekarz powinien mieć 5 dyżurów w miesiącu i wyższe zarobki

Autor: Nasz Dziennik/Rynek Zdrowia • • 22 września 2009 09:23

Polacy chcą, żeby lekarze nie mieli zbyt wielu dyżurów i dobrze zarabiali - wynika z ankiety Pracowni Badań Społecznych DGA, wykonanej na zlecenie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Ankieta PBS DGA: lekarz powinien mieć 5 dyżurów w miesiącu i wyższe zarobki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Pytani respondenci odpowiadali, że lekarze powinni mieć średnio pięć dyżurów w miesiącu. Rzeczywistość jest natomiast taka, że lekarze mają tych dyżurów kilkanaście. To niedopuszczalne i dla nas, i dla pacjentów - mówi Naszemu Dziennikowi Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL

- Lekarze dużo dyżurują, bo mało zarabiają za pracę na jednym etacie. A dlaczego zarabiają mało na jednym etacie? Bo dużo dyżurują. To jest błędne koło. Rządzący uważają, że sobie i tak dorobimy, więc nie trzeba nam pozwolić zarabiać więcej na etacie - komentuje sytuację zarobkową lekarzy Krzysztof Bukiel.

Pracownia Badań Społecznych DGA na zlecenie OZZL zapytała Polaków, o ile płaca lekarza specjalisty powinna być wyższa od płacy lekarza rezydenta.

Respondenci stwierdzili, że o 55 procent. Przy czym im wyższe stanowisko, wykształcenie i wiek, tym płaca powinna być wyższa.

Badani uważali, że doktor powinien mieć średnio 5 dyżurów na miesiąc.

- Większość respondentów popiera także prawne ograniczenie ilości dyżurów lekarskich. Ta opinia społeczna jest w wyraźnej opozycji do stanu faktycznego, średnia płaca zasadnicza lekarza specjalisty zatrudnionego w publicznej służbie zdrowia według informacji Ministerstwa Zdrowia wynosi 3770 zł, czyli jest niższa od płacy zasadniczej lekarza rezydenta - podkreśla Bukiel i dodaje, że to właśnie z powodu niskich płac na etacie lekarze podejmują dodatkowe zajęcia, a zwłaszcza pełnią nadmierną ilość dyżurów, nierzadko po kilkanaście w miesiącu.

Lekarze nie kryją, że są zbulwersowani kampanią medialną, jaką wywołała publikacja jednego z tygodników, gdzie pisano o bardzo wysokich zarobkach medyków.

Uważają oni, że nieprawdziwe i absurdalne były dane mówiące o tym, że najwięcej zarabiający lekarz zarobił w rok 1,5 mln złotych, a był też przykład osoby, której dochody wyniosły 400 tys. złotych.

OZZL podaje, że żaden lekarz w Polsce nie zarabia tyle, a specjaliści zarabiają poniżej 4 tys. zł brutto.

Lekarze alarmują, że dyrektorzy szpitali zmniejszają im wynagrodzenia z powodu braków finansowych spowodowanych niedoszacowaniem kontraktów przez NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze