Anestezjolodzy: w intensywnej terapii finansowanie odrębnych procedur korzystniejsze
W ocenie Zarządu Głównego Związku Zawodowego Anestezjologów odejście od finansowania pojedyńczych procedur na rzecz ryczałtu może okazać się niekorzystne.

ZG ZZA odniósł się w ten sposób, na etapie konsultacji społecznych, do zapisu w projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Na podstawie zapisu ust. 2 art. 136 przewiduje się wprowadzenie zmian w modelu finansowania szpitali - odejście od finansowania pojedyńczych procedur i zastąpienie go ryczałtem obejmującym całość opieki nad pacjentem.
Według ZG ZZA proponowane rozwiązanie jest niekorzystne dla finansowania świadczeń pacjentów leczonych w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii.
Jak przypominają anestezjolodzy, obecnie wysokość finansowania świadczeń realizowanych dla pacjentów leczonych w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii medycznej uzależniona jest od ciężkości stanu pacjenta i od zrealizowanych poszczególnych procedur medycznych (wg skali TISS 28).
Świadczenia te traktowane są jako procedury ratujące życie i w praktyce nie są objęte limitem finansowania w ramach umów w rodzaju leczenie szpitalne zawartych przez świadczeniodawców z NFZ.
Zdaniem anestezjologów, finansowanie leczenia szpitalnego w ramach rocznego ryczałtu i brak możliwości rozliczenia świadczeń ratujących życie jako świadczeń nielimitowanych może spowodować ograniczenie dostępności do świadczeń udzielanych w oddziałach intensywnej terapii, jako wysoko kosztochłonnych.
W ocenie ZG ZZA w celu zapewnienia kompleksowości, dostępności, ciągłości i jakości udzielania świadczeń w oddziałach AiIT należy rozważyć utrzymanie dotychczasowego modelu finansowania wykonywanych tam procedur.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)